آیا واقعاً به نصب همه آپدیت های ویندوز 10 نیاز داریم؟

تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۹

بیش از یک میلیارد دستگاه در جهان وجود دارد که از سیستم عامل ویندوز 10 استفاده می‌کنند و صدها میلیون سیستم نسخه‌های قدیمی‎تر آن را نصب دارند. برای نظم بخشیدن به این کامپیوترها، هر چند هفته یکبار مایکروسافت آپدیت‌هایی جهت رفع اشکالات موجود در عملکرد آنها و یا از آن مهم‌تر برای محافظت از کامپیوترها در برابر آسیب‌پذیری‌های امنیتی ارائه می‌کند. اما آیا نصب همه آپدیت های ویندوز 10 ضروری است یا می‌توان از برخی از آنها چشم‌پوشی کرد؟

پاسخ کوتاه این سوال “بله” است، شما باید همه این آپدیت‌ها را نصب کنید.

اهمیت نصب همه آپدیت های ویندوز 10

طبق اعلام مایکروسافت بروزرسانی‌های ویندوز این اطمینان را حاصل می‌کند که کامپیوتر شما به طور مدام با آپدیت‌های امنیتی و نوآوری‌های جدید به روز شده است. این یک روش ایده‌ال برای آنست که اطمینان حاصل شود کاربران در حال استفاده از بهترین نسخه ویندوز هستند. مایکروسافت همچنین اعلام کرده که انجام این کار از شما در برابر سرقت اطلاعات و از دست دادن داده‌ها در زمانی که مشکلات احتمالی پیش بیاید، محافظت می‌کند.

احتمالاً شما هم انتظار شنیدن چنین جوابی از زبان مایکروسافت را داشتید. اما این، تنها عقیده ردموندی‌ها نیست و کارشناسان دنیای کامپیوتر نیز بر روی اهمیت انجام آپدیت‌های ویندوز با هم اتفاق نظر دارند. تیم فیشر، یکی از کارشناسان این زمینه در پاسخ به اینکه آپدیت‌های ویندوز برای چه لازم خواهند شد، گفته است که این آپدیت‌ها عموما تأثیری بر روی عملکرد ویندوز ندارند، اما مانع دسترسی کاربران غیرمجاز به کامپیوتر شما از طریق نقص‌های موجود در سیستم عامل مایکروسافت می‌شوند.

آپدیت‌های ویندوز معمولا در اکثر کامپیوترها به صورت خودکار نصب می‌شوند. این آپدیت‌ها تحت عنوان Patch Tuesday ارائه شده و معمولاً آسیب‌پذیری‌های امنیتی کشف شده را برطرف می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید کامپیوتر خود را از نفوذ در امان نگه دارید، این بروزرسانی‌ها را نصب کنید.

روند نصب آپدیت های ویندوز چگونه است؟

سیستم عامل ویندوز هر روز یکبار کامپیوتر را برای آپدیت چک می‌کند. به‌طور معمول هر روز چیزی برای نصب وجود نخواهد داشت. با این حال، در دومین سه‌شنبه هر ماه (Patch Tuesday) این شرکت مجموعه‌ای از جدیدترین تغییرات اعمال شده و باگ‌های رفع شده را با آپدیت برای کاربران ارائه می‌کند. این موارد آپدیت‌های مهمی هستند و پیش از آنکه عملیات نصبشان تکمیل شود، سیستم ری‌استارت خواهد شد.

مایکروسافت اصولاً علاقه خاصی به آپدیت خودکار دارد و این ممکن است در مواردی که کار مهمی با سیستم دارید، برای شما مشکلاتی به همراه داشته باشد. از همین جهت می‌توانید خودتان برای آپدیت‌های ویندوز زمان‌بندی تعیین کنید. برای اینکار نیاز است که به قسمت Settings و سپس Update & Security رفته و در بخش Advanced Options تنظیم کنید که آپدیت‌ها چه زمانی دانلود و نصب شوند.

تنظیمات آپدیت ویندوز 10

این کاملا قابل درک است زمانیکه سیستم شما عملکرد بسیار مناسبی دارد، نسبت به نصب آپدیت‌های جدید ویندوز شک داشته باشید. این فرایند نیاز به حجم اینترنت و زمان دارد و گاهی ممکن است در کنار رفع مشکل، ایرادات جدیدی برای سیستم ایجاد کنند. اگر به خاطر داشته باشید، آپدیت اپریل 2020 ویندوز 10 با نام KB4541335 مشکلات بسیار زیادی برای کاربران به همراه داشت و این تنها باری نبود که ویندوزی‌ها چنین شرایطی را تجربه می‌کردند.

با این حال، این موارد جزء استثنائات به حساب می‌آیند. مایکروسافت  آپدیت‌ها را براساس اهمیت آنها در اولویت قرار می‌دهد. بنابراین اگر چشمتان گزینه Critical Updates را مشاهده کرد، بهتر است که در سریع‎ترین زمان ممکن آن را نصب کنید. به عنوان مثال در مارچ 2020 این شرکت اعلام کرد که نیاز است همه کاربران برای محافظت در برابر آسیب‌پذیری امنیتی یک آپدیت اضطراری انجام دهند، در غیر اینصورت هکرها می‎توانند کنترل کامپیوتر شما را در دست بگیرند.بنابراین برای چنین شرایطی و مواردی که مایکروسافت به مهم بودن بروزرسانی اشاره می‌کند؛ بهتر است که آپدیت‌ها سریعاً دانلود و نصب شوند. اما برای موارد دیگر می‌توانید کمی دیرتر اقدام کنید.

نظر شما درخصوص نصب همه آپدیت های ویندوز 10 چیست؛ آیا این کار از نظر شما ضروری است یا اتلاف زمان و حجم اینترنت؟