اجبار نصب نسخه وب آفیس توسط مایکروسافت: تبلیغات بدون اجازه؟

تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۹

ویندوز یکی از قوی‌ترین سیستم عامل‌های بازار دنیای کامپیوتر است و بسیاری از برنامه نویسان هر روز درحال بروز کردن نرم افزارهای خود برای یکسان کردن آن با ظاهر و طراحی ویندوز 10 هستند. ویندوز 10 آخرین نسخه ویندوز مایکروسافت است و به گفته این کمپانی پس از عرضه این نسخه از ویندوز در سال 2015 دیگر خبری از ارائه نسخه جدید وجود ندارد و ویندوز 10 با ارائه بروزرسانی‌های فراوان قرار است هر روز بهتر از دیروز شود. اجبار نصب نسخه وب آفیس اما کار را برای مایکروسافت کمی دشوار کرده است و اعتماد کاربران از این کمپانی مقداری کم شده است.

از آنجایی که تمام دنیا درحال رفتن به سوی دنیای ابری است، محصولات مایکروسافت نیز همین رویه را پیش گرفته‌اند و چند سالی است شاهد حضور برنامه‌های مایکروسافت بر روی سرویس ابری این کمپانی هستیم. اما تا به این هفته هیچ اجباری برای استفاده از این برنامه‌ها نبود و مایکروسافت به کاربران خود این حق انتخاب را داده بود که در صورت نیاز از سرویس ابری محصولات این کمپانی استفاده کنند. یکی از برنامه‌های پر کاربرد در سرویس ابری مایکروسافت، آفیس است که متاسفانه درحال حاضر مایکروسافت کاربران را با بروزرسانی اخیر خود کم کم سعی در اجبار نصب نسخه وب آفیس و تلقین آن به کاربران خود برای بهتر بودن دارد.

بر اساس گزارشات رسیده از سوی کاربران مختلف ظاهرا با بروزرسانی جدید ارائه شده برای ویندوز 10، محصولات وب آفیس بر روی کامپیوتر کاربران بدون اجازه آن‌ها نصب شده است. تا به اینجای کار هیچ مشکلی وجود ندارد و حتی اینکار مایکروسافت را می‌توان از روی دیدگاه خوب نیز برداشت کرد. اما اگر بخواهیم نگاهی دقیق به این موضوع داشته باشیم، این محصولات درحال تبلیغ شدن بر روی کامپیوتر شما هستند و دلیل آن این است که نرم افزارهای مایکروسافت رایگان نیستند. پس با اجرای این برنامه بر روی کامپیوتر خود و استفاده از آن باید قبل از همه چیز هزینه‌ای برای اشتراک در سرویس ابری بپردازید.

اجبار نصب نسخه وب آفیس توسط مایکروسافت: حتی بروزرسانی عمومی!

اگر این محصولات رایگان بودند می‌توانستیم این کار مایکروسافت را یک خوش آمدگویی بدانیم اما از آنجایی که تمام آن‌ها یک میانبر به نسخه اصلی وب هستند. این قضیه کمی مشکوک است. جالب است بدانید این موضوع ابتدا تنها برای اینسایدرهای مایکروسافت اتفاق افتاده بود و خیلی از این کاربران این حرکت را یک اشتباه فرض کرده بودند اما بسیاری از کاربرانی که به صورت عمومی نسخه‌های بروزرسانی ویندوز 10 را دریافت می‌کنند نیز شاهد چنین اتفاقی بوده‌اند. باید دید مایکروسافت چه واکنشی نسبت به این قضیه نشان خواهد داد.