بالا رفتن عمر باتری گوشی های هوشمند با کشف تازه‌ای از علم

تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

تولیدکنندگان گوشی در چند سال اخیر ظرفیت باتری گوشی‌‎های خود را بالاتر برده‌اند و حالا استفاده از باتری‌های 5000 میلی آمپرساعتی در گوشی یک موضوع بسیار رایج است. چند سال قبل حتی فکر کردن به این موضوع هم دیوانه‌وار بود، اما هر چه گذشت اعتیاد مردم به گوشی‌های هوشمندشان بیشتر و بیشتر شد و از همین رو سازندگان تصمیم گرفتند تا بهترین باتری‌های ممکن را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

با این حال، واقعیتی که شاید اکثر مردم آن را نادیده می‌گیرند اینست که حتی باتری‌های بزرگتر هم به مرور زمان مانند باتری‌های کوچک فرسوده می‎شوند. به لطف چند نرم‌افزار که در طول این سال‌ها مانع شارژ شدن کامل باتری‌ها می‌شوند و وضعیت را به کاربران گزارش می‌دهند، عمر باتری گوشی‌ها تا حدی بهبود پیدا کرده است. با این وجود، هنوز هم به‌طور میانگین و بسته به شرایط آب و هوایی و نحوه شارژ و دشارژ باتری، ظرفیت باتری یک سال پس از استفاده از گوشی چیزی در حدود 5 تا 10 درصد از دست می‌رود. بنابراین این مشکل هنوز به قوت خود باقی است. سوال اینجاست که چگونه می‎‌توان سلامت باتری را به گونه‌ای تأمین کرد که باتری دلیل ما برای تعویض گوشی نباشد؟ آیا اصلا امکان آن وجود دارد که باتری گوشی بیش از سه سال دوام داشته باشد؟

راه این مشکل شاید از آنچه که تصور می‌کنید به ما نزدیک‎تر باشد. یک محقق ژاپنی به همراه تیم خود در Japan Advanced Institute of Science and Technology (یا JAIST) به تازگی ماده‌ای کشف کرده‌ است که به باتری‌ها کمک می‌کند تا روند تخریب را کاهش داده و در طول 5 سال 95 درصد از ظرفیت اصلی باتری باقی سالم باقی بماند. اگر این موضوع واقعیت داشته باشد می‌توانیم امیدوار باشیم که گوشی‌های هوشمند جدید ما در مقایسه با قبل مدت بیشتری دوام داشته باشند. البته این درصورتی خبر خوب خواهد بود که قصد داشته باشید گوشی خود را به مدت 5 سال یا بیشتر  نگه دارید.

کشف ماده‌ای جدید برای بالا رفتن عمر باتری گوشی های هوشمند

ماده جدیدی که JAIST کشف کرده است، Bis-imino-acenaphthenequinone-Paraphenylene نام دارد که به طور خلاصه به آن BP گفته می‌شود. طبق گزارشات این باتری به گوشی‌های هوشمند کمک خواهد کرد تا 95 درصد از ظرفیت را پس از 1700 چرخه حفظ کند. اگر ایده بهبود ظرفیت باتری برای شما آشنا به نظر می‌رسد، دلیل آن اینست که این ماده در ظاهر پیچیده، نام ساده‌تری تحت عنوان گرافیت دارد و ایده استفاده از باتری‌های گرافنی چند سالست که مطرح است. حتی دو سال پیش گفته شده بود که سامسونگ سال 2021 گوشی هوشمندی با باتری گرافنی تولید خواهد کرد.

پرفسور Noriyoshi Matsumi از JAIST در خصوص این فناوری جدید گفته است:

“تحقق باتری‌هایی بادوام به توسعه محصولات قابل اطمینان‌تر برای استفاده بلند مدت کمک خواهد کرد. این موضوع مصرف کنندگان را تشویق خواهد کرد تا محصولات با باتری‌‎های گرانقیمت‌تر مانند ماشین‌های الکتریکی خریداری کنند تا بتوانند سال‌های طولانی از آن استفاده کنند.”

بالا رفتن عمر باتری گوشی های هوشمند

آنگونه که از شواهد پیداست باتری جدید باعث می‌شود تا گوشی‌های هوشمند برای استفاده طولانی مدت قابل اعتمادتر شوند و با بالا رفتن دوام باتری، دیرتر خراب شوند. البته همانطور که این پرفسور اذعان داشته، فناوری جدید تنها محدود به گوشی‌های هوشمند نخواهد بود. همانطور که می‌دانید شرکت‌هایی مانند اپل، شیائومی و هواوی قصد ورود به بازار خودروهای الکتریکی را دارند. بدون شک استفاده از فناوری تازه کشف شده BP در باتری این محصولات می‌تواند نقش مهمی در موفقیت شرکت‌های مذکور داشته باشد. حتی محصولات دیگری مانند ساعت‌های هوشمند و ایربادزها هم می‌توانند از این تکنولوژی جدید بهره‌مند شوند.

کشف جدید در صنعت تولید باتری خبر هیجان انگیزی است و باید دید که چه زمانی نسل اول محصولات با این فناوری راهی بازار خواهد شد.