بیانیه رسمی اینتل در واکنش به مقایسه ناعادلانه AMD؛ آیا AMD اشتباه کرده است؟

تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

شرکت AMD در جریان کنفرانس خود در کامپیوتکس 2019، به معرفی نسل جدید پردازنده های کلاس سرور EPYC پرداخت؛ سپس یک پردازنده 64 هسته ای EPYC ROME را با یک پردازنده 28 هسته ای Intel Xeon مقایسه کرده و برای این منظور از آزمون NAMD استفاده کرد. شاید این یک اشتباه استراتژیک بود که از سوی AMD صورت گرفت، چرا که اینتل به سرعت بدان پاسخ داده و اعلام کرد که به زودی مستنداتی را در اختیار رسانه ها قرار می دهد که به صورت کلی این بنچمارک و آزمون AMD را زیر سوال خواهد برد.

بیانیه رسمی اینتل در واکنش به مقایسه ناعادلانه AMD؛ آیا AMD اشتباه کرده است؟

انتقاد برخی از منتقدان به این عمل AMD پس از آن صورت گرفت که این شرکت یک پردازنده 28 هسته ای را با یک پردازنده 64 هسته ای مقایسه کرده بود. اما واکنش Intel فراتر از یک اتهام بر اساس مقایسه اشتباه بوده و ای ام دی را متهم کرده است که این شرکت از تغییراتی در بنچمارک استفاده کرده است؛ البته AMD در جریان این کنفرانس از انتشار جزئیات آماری اجتناب کرده اما اینتل به صورت واضح تمام جزئیات را در قالب یک گزارش کامل به برخی رسانه ارسال کرده و اعلام کرده است که هر نهاد بیطرف دیگری هم می تواند به بررسی این جزئیات در آزمایشگاه خود بپردازد.

تا به اینجای کار باید بگوییم که داستان پیچیده شده است؛ این برای اولین بار نیست که یک شرکت در کنفرانس اختصای خود، سخت افزار رقیب را تا حد زیادی زیر سوال برده و واکنش سنگین حریف را در پی دارد؛ در نتیجه اگر قصد خرید چنین پردازنده هایی را داشته باشید، باید برای ارائه بنچمارک و داده های بیشتر صبر کنیم؛ این در حالی است که بسیاری از خریداران هم همین تصمیم را گرفته اند.

اینتل در پی معرفی پردازنده های EPYC روم با حداکثر 64 هسته پردازشی، دو پردازنده جدید با اسامی Xeon 9242 و Xeon 9282 را معرفی کرده است که هر یک دارای 48 و 56 هسته هستند. طبق داده و معیارهای جدید، پردازنده های Xeon 9282 و حتی مدل 48 هسته ای Xeon 9242 هم می تواند پردازنده 64 هسته ای EPYC را شکست دهد. در حال حاضر AMD واکنشی به بنچمارکهای جدید نشان نداده است.

در سناریوی اول، AMD در کنفرانس خود برنامه NAMD را به نفع پردازنده ROME بهینه سازی کرده و برنامه را با 9.68ns/day اجرا کرده است؛ این در حالی است که در حالت بهینه، اینتل NAMD را در حالت 12.65ns/day فعال کرده است. AMD برای نمایش حداکثر قدرت در چشمان کاربران، یک پردازنده 28 هسته ای رقیب را با یک 64 هسته ای جدید خود مقایسه کرده است.

در سناریوی دوم این داستان، اینتل پردازنده Intel Xeon 9242 را در حالی معرفی می کند که حتی 1.5 درصد سریعتر از پردازنده 64 هسته ای AMD EPYC بوده این مسئله می تواند رقیب را تا حد زیادی تحت فشار قرار دهد.

در پایان اینتل برای آنکه نشان دهد که هنوز هم پرچمدار پردازنده های سرور در جهان است، Xeon 9282 را با 56 هسته پردازشی معرفی کرده است که به دلیل معماری برتر، با وجود هسته های کمتر، هنوز هم 23 درصد سریعتر از پرچمدار 64 هسته ای EPYC است.

شرکت AMD در جریان این نمایش خبر ساز در کنفرانس کامپیوتکس، هیچ اشاره ای به جزئیات نکرده و پیکربندی دقیق و کامپایلر های مورد استفاده برای اجرای نسخه ی نمایشی Computex را منتشر نکرده است. با این وجود اینتل به جهت شفاف سازی کامل اقدام به انتشار تمام جزئیات کرده است. به هر حال پردازنده های سرور بخش بزرگی از کسب و کار اینتل بوده و به این راحتی از خیر آنها نخواهد گذشت؛ همچنین این شرکت با انتشار این جزئیات و بنچمارکها، پیام واضحی را ارسال می کند که شاید دیگر نتوان بر روی یک سن به سادگی محصولی از آن را به چالش کشید. با این وجود AMD هنوز هم با کاهش قیمت و برچسب قیمت گذاری پایین تر، می تواند شانس EPYCهای جدید را بالا ببرد.

همانطور که گفته شد، Intel برای اثبات گفته های خود جزئیات NAMD و پیکربندی دقیق را منتشر کرده است.