تهویه AMD Radeon VII با خنک کننده مایع EVGA و دریافت نتایج خیره کننده

تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۷

کارت گرافیک 700 دلاری AMD Radeon VII به تازگی معرفی شده و ضمن یدک کشیدن نام اولین کارت گرافیک 7 نانومتری جهان، در تعداد محدود توزیع شده و بسیاری از خریداران نیز از توان حرارتی بالای آن ابراز نارضایتی کرده اند.

تهویه AMD Radeon VII با خنک کننده مایع EVGA و دریافت نتایج خیره کننده

حال یکی از کاربران Reddit که از جمله خریداران این محصول بوده است، از توان حرارتی این کارت گرافیک ابراز نارضایتی کرده و تصمیم گرفته است تا با مهندسی خود، تغییراتی را در آن ایجاد نماید! این کاربر حرفه ای متوجه شده است که کولر بادی رفرنس آن که البته با 3 عدد فن و هیت سینک بزرگ دست کمی از کولرهای سفارشی حرفه ای ندارد، توان خنک سازی کامل AMD Radeon VII را ندارد.

از آنجایی هیچ بلاک و واتر کولری برای کارت گرافیک AMD Radeon VII معرفی نشده است، این کاربر به دنبال یک کولر حرفه ای بود که با AMD Radeon VII سازگار باشد؛ ابعاد IHS و بلاک، یکی از مشکلات وی در این راه بوده است. به هر حال پس از جستجوهای فراوان، این کاربر خوش ذوق متوجه شد که می تواند کولر EVGA CLC 280 را با کمی تغییرات در کارت گرافیک، به AMD Radeon VII متصل نماید.

در نتیجه دست به کار شده و ضمن خارج کردن فن ها و باز کردن جایگاه آنها به همراه هیت سینک از روی کارت گرافیک، خنک کننده ی مایع EVGA CLC 280 را جایگزین خنک کننده AMD کرده است. در نهایت با انجام این عمل، موفق به افزایش فرکانس هسته تا 2122 مگاهرتز، به نسبت 1780 مگاهرتز اولیه شده و ولتاژ هسته 1265 میلی وات را به ارمغان آورده است. سپس این کارت گرافیک را در آزمون 3DMark Firestrike شرکت داده و موفق به ثبت امتیاز 33000 شده است. جالب است که حتی در چنین ولتاژ بالایی، کولر ابداعی مایع وی موفق شده است تا دمای GPU را در 40 درجه سانتی گراد و مرکزی 60 درجه باقی نگاه دارد!