حافظه رم LPDDR4X در آیفون 13 – تصمیمات بحث برانگیز اپل

تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۴۰۰

در بسیاری از موارد کمپانی اپل معمولا دیرتر از دیگر شرکت‌ها از جدیدترین استانداردها استفاده می‌کند که دلایل مختلفی دارد. این شرکت معمولا منتظر می‌شود تا تکنولوژی جدید به بلوغ برسد تا حجم انبوهی را از توزیع کنندگان با قیمت پایین‌تر تهیه کند و به همین علت سود بیشتری را از فروش محصولات خود به جیب می‌زند. یکی از مثال‌ها به فناوری 5G باز می‌گردد که اپل تقریبا یک سال دیرتر از بقیه آن را در آیفون‌ها تعبیه کرد. حالا نیز مشخص شده که غول فناوری از حافظه رم LPDDR4X در آیفون 13 استفاده می‌کند در حالی که اسمارت فون‌های اندرویدی به نسل جدید LPDDR5 مجهز شده‌اند.

در طی کالبد شکافی iPhone 13 Pro، وب سایت iFixit بُرد این دستگاه را بررسی کرده و متوجه شده که در آن از 6 گیگابایت حافظه LPDDR4X تولید شده توسط SK Hynix استفاده شده است. در نظر داشته باشید که همین تولید کننده قبلا چیپ‌های حافظه 18 گیگابایتی LPDDR5 را برای اسمارت فون‌ها معرفی کرده بود که در بالاترین نسخه Asus ROG Phone 5 و دیگر دستگاه‌ها نیز مشاهده شد. در حالی که واقعا این تصمیمات اپل عجیب است اما مشخصا برای کاهش هزینه و سود بیشتر می‌باشد و بی جهت نیست که سیب گاز زده درآمد بسیاری از فروش اسمارت فون‌ها دارد.

حافظه رم LPDDR4X در آیفون 13 – سیب گاز زده به دنبال سود بیشتر

حافظه رم LPDDR4X در آیفون 13

اگر چه رم LPDDR5 بسیار سریع‌تر بوده و مصرف انرژی کمتری از LPDDR4X دارد اما در عین گران‌تر نیز می‌باشد. یکی دیگر از نکات کالبدشکافی به استفاده از فضای ذخیره سازی 128 گیگابایتی متعلق به Kioxia مربوط می‌شود. اگر شما این صنعت را دنبال کرده باشید می‌دانید که سامسونگ بزرگ‌ترین تولید کننده چیپ‌های رم و ذخیره سازی است، پس انتخاب نشدن آن توسط اپل به منظور کاهش هزینه می‌باشد.

البته که امکان دارد برخی از دستگاه‌های عرضه شده سری 13 آیفون از قطعات سامسونگ استفاده کنند زیرا همین حالا نیز نمایشگرهای iPhone 13 Pro و iPhone 13 Pro Max را این غول تکنولوژی کُره‌ای تولید می‌کند. همچنین با توجه به کمبود چیپ فعلی اپل احتمالا مجبور بوده تصمیماتی را اتخاذ کند که هزینه ساخت را کاهش دهند وگرنه قادر نبود سری 13 را با همان قیمت سری 12 راهی بازار کند. حتی همین کمبود موجودی چیپ می‌تواند باعث استفاده گرافیک 4 هسته‌ای در دو دستگاه iPhone 13 و iPhone 13 mini باشد در حالی که iPhone 13 Pro و iPhone 13 Pro Max به گرافیک 5 هسته‌ای مجهز شده‌اند.