حذف ابزار تبلیغات مزاحم از روی گوگل کروم

تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

آیا تا به حال گرفتار ابزارهای تبلیغاتی مزاحم شدهاید؟ متاسفانه تعدادی افزونه مرورگر وجود دارد که ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا افزونههای ناخواسته دیگری را روی مرورگر شما نصب می‌کند، در موارد حادتر حتی ممکن است کامپیوتر شما را به حملات ویروسی و بدافزار آلوده کند. به همین منظور باید هر چه سریعتر این ابزارهای مزاحم را از مرورگر گوگل کروم خود حذف کنید.

این احتمال وجود دارد که یک روز کامپیوتر شما به یکی از ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا adware آلوده شود. این تکه از کدهای مزاحم سعی می‌کنند ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا افزونه‌های ناخواسته دیگری را روی مرورگر شما نصب کند و یا حتی تنظیمات مرورگر شما را تغییر دهد. حذف کردن این ابزارهای مزاحم از روی مرورگر اولین و اصلی‌ترین کاری است که شما باید انجام دهید.

گوگل کروم یکی از معروفترین مرورگرهای موجود است که از افزونه‌های گوناگونی پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل بیشتر از سایر مرورگرها تحت تاثیر بدافزارها و ابزارهای تبلیغاتی مزاحم قرار دارد. یک adware می‌تواند به طور کاملا پنهانی در پس زمینه مرورگر اجرا شده و تحت شرایط خاصی فعال شود. بهترین راه برای دانستن این که آیا شما یک افزونه سرکش دارید یا خیر این است که در فهرست افزونه‌های خود به دنبال آن باشید. برای انجام این کار:

مرورگر گوگل کروم را باز کرده و روی آیکون منو کلیک کنید. این آیکون سه نقطه در گوشه سمت راست بالای پنجره مرورگر قرار دارد. سپس از داخل این منو زیر بخش More Tools گزینه Extensions را انتخاب کنید.

با این کار یک تب جدید باز خواهد شد که فهرستی از افزونه‌های کروم در آن قرار دارد. شما می‌توانید با حرکت در این فهرست اسامی‌ افزونه‌هایی که از نصب آن اطلاع نداشتید را پیدا کنید. اگر در این فهرست با افزونه مشکوکی برخورد کردید این احتمال وجود دارد که یک adware خود را به عنوان یک افزونه واقعی جا زده باشد.

برای حذف این افزونه ناشناس روی آیکون سطل زباله در سمت راست نام افزونه کلیک کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید که این افزونه مفید است یا مضر، می‌توانید قبل از حذف آن را به طور موقت غیرفعال کنید. برای این کار علامت تیک کنار عبارت enabled را بردارید.

بازگرداندن تنظیمات گوگل کروم به حالت قبل

گوگل معمولا در زمان مواجه شدن با یک اقدام غیر عادی از طرف افزونه‌های ثالث به شما هشدار می‌دهد. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که یک adware با تغییر تنظیمات مرورگر قابلیت دفاعی آن را از کار می‌اندازد. برای جلوگیری از چنین اقدامی‌ بهترین کار این است که تنظیمات گوگل کروم را به حالت اول بازگردانید.

یک بار دیگر روی دکمه منو (سه نقطه) کلیک کرده و گزینه Settings را انتخاب کنید. بعد از باز شدن تب Settings روی نماد سه خط افقی موجود در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید.

سپس از گزینه‌های موجود، گزینه Reset را انتخاب کنید.

استفاده از ابزار ADWCleaner

ADWCleaner یک ابزار سبک و قدرتمند برای شناسایی و حذف adware است. مزیت استفاده از ADWcleaner این است که می‌تواند به طور همزمان ابزار تبلیغات مزاحم را از روی کامپیوتر و مرورگر شما حذف کند.

ابتدا به وبسایت Malwarebytes  مراجعه کرده و آنجا فایل نصب ADWcleaner را دانلود کنید. بعد از اتمام نصب AdwCleaner را باز کنید. سپس روی دکمه Scan کلیک کنید تا تمام بدافزارها و adwareهای پنهان را جستجو کند.

بعد از اتمام فرآیند جستجو، این ابزار به طور خودکار بدافزارهای پنهان را حذف و به شما اطلاع می‌دهد.