حذف 46 هزار برنامه اپ استور چین – داستان از چه قرار است؟

تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹

شرکت اپل با شروع سال جدید میلادی و به دستور دولت چین شروع به حذف برنامه‌ها از فروشگاه خود در منطقه‌ چین کرد. زین پس تمام برنامه‌های پولی یا کسانی که خریدهای درون برنامه انجام می‌دهند، باید دارای مجوز ISBN صادر شده در چین باشند. اپل به توسعه دهندگان دیگر نیز هشدار جدی درباره حذف برنامه‌های بدون مجوز آن‌ها داد. برای انجام دستورات کشور چین، کوپرتینو بزرگترین پاکسازی برنامه‌های خود را در آخرین روز سال 2020 انجام داد. برای جزئیات بیشتر حذف 46 هزار برنامه اپ استور چین با ما همراه باشید.

جزئیات حذف 46 هزار برنامه اپ استور چین

اپل روز پنجشنبه بیش از 46000 برنامه را از فروشگاه چین خود خارج کرد و این بزرگترین پاکسازی یک روزه این شرکت است. اکثر قریب به اتفاق این برنامه‌های حذف شده را بازی‌ها تشکیل دادند و حدود 39000 عنوان از آن‌ها حذف شد. از نمونه‌های قابل توجه آن می‌توان به Assassin’s Creed Identity Ubisoft و NBA 2K20 اشاره کرد. شرکت تحقیقاتی Qimai اعلام کرده که فقط 74 بازی از 1500 بازی برتر چین در App Store باقی مانده است.

رویترز خاطرنشان کرده که این حذف‌ شدن‌ها پس از شروع سرکوب تنظیم کننده‌های چینی با نرم افزارهای تلفن همراه غیر مجاز صورت گرفته است. در چین، برنامه‌های پولی باید دارای شماره کتاب استاندارد بین المللی (ISBN) باشند که توسط دولت چین صادر شده است. صدور شابک توسط این کشور بسیار سختگیرانه است که بخشی از آن به دلیل قوانین سفت و سخت و سانسورهای گسترده در چین است. به عنوان مثال، هر محتوایی که به وینی پو (رییس جمهور چین) اشاره کند حذف می‌شود.

راه حل چیست؟

قانون ISBN در مورد بازی‌های رایگان اعمال نمی‌شود. به همین دلیل چندین بازی F2P نیز در فروشگاه باقی مانده است (از جمله Call of Duty: Mobile ، Honor of Kings و Game for Peace، نسخه PUBG چین). اپل در ماه فوریه در مورد حذف داده‌ها از اپ استور خود هشدار داده بود و گزارش شده که چندین توسعه دهنده برای جلوگیری از گذراندن مراحل درخواست ISBN، مدل رایگان بازی خود را منتشر کرده‌اند.

اپل در تابستان سال گذشته نیز نزدیک به 30،000 برنامه را حذف کرده بود که بیشتر آنها بازی نیز بودند. اکثر تقریباً 75000 برنامه پاک شده احتمالاً برنامه‌هایی بود که تمام پولی را که می‌خواستند بدست آورند، بدست آوردند. همانطور که در بسیاری از بازارهای دیجیتال دیگر مانند Steam و سایر موارد مشاهده شده است، توسعه دهندگان هر روز با برنامه‌های بی‌ارزش این فروشگاه‌ها را غرق می‌کنند تا چند دلار بیشتر بدست آورند. علاوه بر این، تحلیلگران Niko Partners در ماه جولای اعلام کردند که 97 مورد از 100 بازی برتر فروش App Store دارای شابک قانونی است.