سوپرمیکرو مجبور شده تا مادربردهای خود را خارج از چین تولید کند

تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

جنگ تجاری بین چین و آمریکا، باعث شده است تا برخی از شرکت های آمریکایی به فکر آوردن خطوط تولید خود به داخل خاک آمریکا باشند؛ “دونالد ترامپ” با تصمیمات اقتصادی خود، نرخ بیکاری را در آمریکا کاهش داده و از این رو تصمیمات جدی را برای شرکت های IT نیز اتخاذ کرده است.

سوپرمیکرو مجبور شده تا مادربردهای خود را خارج از چین تولید کند

اما در این میان یک برند مشهور به اسم “سوپر میکرو” که زمانی مادربردهای آن در بازار ایران هم مشاهده می شدند، به دلایل دیگری مجبور به خارج کردن خطوط تولید خود از کشور چین شده است. بلومبرگ در اکتبر سال 2018 یک مقاله عجیب را منتشر کرده و طی آن Super Micro را به استفاده از تراشه های جاسوسی در مادربردهای خود متهم ساخت. Super Micro در بخش اعظم فعالیت خود، به تولید مادربردهای سرور، و مادربردهایی مشغول است که در مراکز داده مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از آن Super Micro تحقیقات جامعی را در این زمینه انجام داده و نتایج این تحقیق، خنده دار بودن گزارش بلومبرگ بود! با این وجود این شرکت همواره نگران به خطر افتادن وجهه ی خود به دلیل انتشار این گزارش بود، به ناچار خطوط تولید خود را از کشور چین خارج می کند. بلومبرگ مدعی شده بود که چین با قرار دادن تراشه های جاسوسی در مادربردهای سوپر میکرو، قصد جاسوسی از شرکت های آمریکایی را دارد.

باورکردنی نیست اما فروش سوپرمیکرو پس از این گزارش تا 10 درصد کاهش یافته و حالا باید فکری به حال این روند بکند. چین در سال 2017 تولید 90 درصد مادربردهای سرور را بر عهده داشته و از این رو بزرگترین سازنده مادربرد سرور در جهان است؛ به عبارت ساده تر، خطوط تولید اکثر سازندگان مادربرد کلاس سرور در جهان، در این کشور قرار دارد. پس از جنگ تجاری بین آمریکا و چین، این مقدار به 50 درصد کاهش یافت است.