در صورت دزدیده شدن گوشی چه کار باید کرد؟ (بخش اول)

تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

خبر دزدیده شدن گوشی از آن دست مطالبی است که همواره آن را دیده‌ایم و یا حداقل یکی از نزدیکان ما این شرایط را تجربه کرده است. گم کردن گوشی می‌تواند به خودی خود حس بدی باشد، اما زمانیکه مطلع می‌شوید گوشی به سرقت رفته اوضاع حتی از آن هم بدتر خواهد بود. سوالاتی که در کسری از ثانیه از ذهن عبور می‌کند؛ “دوباره گوشیمو پیدا می‌کنم؟”، “اگه از عکس‌ها و فیلم‌های تو گوشیم سوءاستفاده کنه چی؟”، “با اطلاعات بانکی و رمزای عبورم چیکار کنم؟”.

در صورت دزدیده شدن گوشی چه کار باید کرد؟
متأسفانه شانس اینکه بتوانید گوشی دزدیده شده خودتان را دوباره در اختیار داشته باشید، بسیار کم است. با این حال انجام اقدامات درست، نقش مهمی در کاهش میزان خسارت به شما دارد. در این مطلب به شما خواهیم گفت که در صورت به سرقت رفتن گوشی چه اقداماتی نیاز است انجام شود و برای امنیت گوشی جدید چه باید کرد.

اقداماتی که بعد به سرقت رفتن گوشی باید انجام دهید

زمانیکه با این واقعیت کنار آمدین که گوشی شما مفقود شده است، نیاز است که اقدامات زیر را برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که گوشی شما دزدیده شده است

اگر گوشی‌تان را همیشه در یک جای مشخص می‌گذاشتید و الان در آن نقطه نیست، ممکن است در شرایط اضطراری آن را در نقطه دیگری گذاشته باشید. بهترین کار اینست که به گوشی خودتان زنگ بزنید و ببینید که آیا صدای زنگ یا ویبره آن به گوشتان می‌خورد یا خیر. اگر نه، بهترین حالت اینست که کسی جواب شما را بدهد. یعنی گوشی را در مغازه یا جای دیگری جا گذاشته‌اید و صاحب آنجا گوشی را جواب داده تا آن را به شما بازگرداند.

اگر پاسخی دریافت نکردید می‌توانید از برنامه‌های پیدا کننده گوشی مانند Find My iPhone، Google Find My Device و یا Samsung Find My Mobile سعی در پیدا کردن گوشی خود کنید. برای اینکار باید با استفاده از اطلاعاتی که در گوشی خود وارد کرده‌اید به وبسایت این برنامه‌ها بروید و دستورالعمل‌های لازم برای پیدا کردن گوشی را دنبال کنید. البته این برنامه‌ها نیاز به دسترسی‌های خاصی بر روی گوشی دارند که در صورت فعال بودن آنها می‌توانید گوشی را پیدا کنید.

اگر موقعیت گوشی را در جایی نشان داد که پیش از گم شدن گوشی در آن نقطه بودید، این یعنی گوشی خود را جا گذاشته‌اید. اگر گوشی در حال حرکت به‌نظر می‌آید، پس احتمالا در اختیار دزد است. دزدان معمولاً پس از سرقت گوشی را خاموش می‌کنند، اما اگر گوشی روشن است یعنی دزد قصد تحریک شما برای بازپس گرفتن گوشی را دارد. در این شرایط به هیچ وجه خودتان نباید وارد ماجرا شوید. بهتر است که پلیس را وارد ماجرا کنید.

پلیس را در جریان ماجرا قرار دهید

همانطور که گفتیم روبه‌رو شدن با سارق کار اشتباهی است. اگر مطمئن هستید که گوشی شما به سرقت رفته به اداره پلیس بروید و آنها را در جریان قرار دهید. حتی می‌توانید موقعیت فعلی گوشی خود را که با برنامه‌های موقعیت‌یاب پیدا کرده‌اید، در اختیار آنها قرار دهید. علاوه‌براین در مرکز پلیس احتمالاً امکان آن وجود دارد که بتوان از طریق IMEI گوشی، فعالیت آن در شبکه را شناسایی کرد. توجه داشته باشید که اگر سرقت گوشی شما با ضرب و شتم همراه بوده، بهتر است که قبل از هر گونه اقدام دیگری پلیس را در جریان قرار دهید.

گوشی خود را از راه دور قفل کنید

زمانیکه گوشی شما به سرقت رفت، اولویت اینست که اطمینان حاصل کنید، دزد به محتویات گوشی شما دسترسی ندارد. برای این کار راهی پیش روی شما است.

iOS
برای اینکه بتوانید از این امکان استفاده کنید، باید پیش از گم شدن گوشی قابلیت Find My iPhone را در دستگاه فعال کرده باشید. برنامه فایند مای آیفون دارای دو گزینه Activation Lock و Lost Mode است که گزینه اول گوشی را برای همیشه لاک کرده و برای باز کردن آن به اپل آیدی و رمز عبور احتیاج خواهد بود. گزینه دوم هم به انتخاب شما پیامی روی دستگاه ظاهر خواهد کرد که می‌تواند شماره‌ای از شما برای تماس سارق با آن باشد. اما اگر اطمینان دارید که نمی‌توانید گوشی خود را پس بگیرید، می‌توانید با برنامه Find My iPhone تمام اطلاعات خود را از روی آن پاک کنید.

اندروید
در گوشی‌های اندرویدی هم می‌توانید از طریق برنامه Find My Device گوشی خود را از راه دور قفل کنید. اما مانند آیفون‌ها این امکان باید قبل از دزدیده شدن در گوشی فعال شده باشد. در صورت نیاز حتی می‌توانید  اطلاعات گوشی را از راه دور پاک کنید.

ادامه دارد…