دمای بسیار بالای پلی استیشن 5 در تست های اولیه تائید شد

تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۹

پلی استیشن 5 را می توان داغ‏ترین کالای فصل تعطیلات سال نو میلادی برشمرد اما به نظر این صفت صرفا از نظر محبوبیت کنسول نسل جدید سونی نیست و PS5 واقع داغ است! کنسول‌های جدید سونی و مایکروسافت هر دو نسبت به نسل گذشته بسیار قدرتمندتر شده‎اند. دو فاکتوری که همیشه نسبت به هم رابطه مستقیم داشته‎اند، فاکتور قدرت و دما بوده‎اند بدین صورت که هر چقدر قدرت بیشتر، دمای تولیدی هم بالاتر. بنابراین سازندگان کنسول‎های قدرتمند طبیعتا باید تدبیر ویژه‌ای برای کنترل دمای دستگاه خود داشته باشند. طبق بررسی Gamers Nexus، دمای بسیار بالای پلی استیشن 5 از ناحیه‌ای خاص نگران کننده به نظر می‌رسد و می تواند در طولانی مدت بر عملکرد کنسول تاثیر منفی بگذارد.

تیم Gamers Nexus بعد از عرضه اولین موجود کنسول نسل جدید سونی اقدام به بررسی و تست این دستگاه کرده است. طبق یافته‌های به عمل آمده از بررسی، پلی استیشن 5 در زمان بارگذاری در حالی که هر دو پنل کناری کنسول در جای خود قرار داشته‌اند، دمای مناسبی در اکثر قسمت‌ها داشته است. اما با بررسی دمای بخش زیرین ماژول حافظه، مشخص می‎شود که دمای این بخش به چیزی در حدود 94 درجه سانتی گراد می‎رسد که حرارت قابل توجهی است. به نوشته تیم بررسی کننده، این موضوع در یک محیط با دمای بالاتر می‎تواند به دلیل محدودیت‎های حرارتی، عملکرد حافظه را با خلل مواجه کند و همچنین در طولانی مدت موجب خرابی حافظه و عملکرد غیر عادی این قطعه شود.

دمای بسیار بالای پلی استیشن 5 در قسمت حافظه کنسول

پس از تست دمای کنسول در حالت عادی و مشاهده دمای بالای حافظه دستگاه، تیم Gamers Nexus اقدام به جداسازی پنل سمت راست کنسول که مکان فن ورودی محسوب می‎شود می‌کند که مقدار کمی دما کاهش پیدا کرده و در این حالت به 93 درجه می‌رسد. سپس در هنگامی که پنل‏‎های هر دو طرف دستگاه جداسازی می‏‌شود، دما کمی بیشتر افت کرده و به 88 الی 89 درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد. به نظر می رسد علت بروز این مشکل این است که سونی برای حافظه پلی استیشن 5 هیچ هیت سینک خنک کننده‎ای در نظر نگرفته است در صورتی که دیگر قطعات دستگاه تماس مستقیمی با هیت سینک و هیت پایپ‎های اصلی دارند و طبیعتا دمای آنها به خوبی کنترل می‎شود.

در نهایت باید خاطر نشان کرد که این بررسی، یک نگاه اولیه به یک پلتفرم تازه از راه رسیده از سوی یک رسانه است و فعلا جایی برای نگرانی جدی راجع به این مشکل نیست. اما به هر حال این سوال پیش می‌آید که واکنش پلی استیشن 5 در محیطی با هوای گرم‎تر چه خواهد بود؟ یا مثلا با اضافه کردن یک حافظه ذخیره‌سازی بیشتر از طریق اسلات توسعه دهنده، وضعیت دما چگونه خواهد شد؟ باید صبر کرد و دید آزمایش‎های بعدی از پلی استیشن 5، دمای این کنسول را در زمان کار چگونه ارزیابی خواهند کرد.