دورکاری کارمندان مایکروسافت همیشگی شد

تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹

شرکت معظم مایکروسافت روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که زین پس به تعداد بیشتری از کارمندان خود اجازه می‌دهد تا به طور دائم از خانه دورکاری کنند. در حالی که خبر دورکاری کارمندان مایکروسافت پس از همه گیری ویروس کرونا منتشر شده بود، این شرکت با اعلام بیانیه “محل کار ترکیبی” از این دستورالعمل رونمایی کرده است تا پس از بازگشایی مجدد دفاتر این شرکت در ایالات متحده، کارمندان از انعطاف پذیری بیشتری برای کار کردن برخوردار باشند.

شرکت مایکروسافت اکنون به کارمندان خود اجازه می‌دهد تا کمتر از 50 درصد هفته کاری خود را در خانه به صورت آزادانه کار کنند و در صورت تایید مدیران برای همیشه دورکاری می‌کنند . کارکنانی که گزینه کار از راه دور دائمی را انتخاب می‌کنند، فضای اداری اختصاص داده شده در شرکت را رها می‌کنند، اما هنوز گزینه‌هایی برای استفاده از فضای حضوری موجود در دفاتر مایکروسافت را دارند.

کاتلین هوگان، مدیر ارشد مایکروسافت، در یادداشتی به کارمندان خود می‌گوید: “بیماری همه گیر COVID-19 همه ما را با فکر به زندگی و کار با روش‌های جدید در زمینه‌های مختلف به چالش کشیده است.” “ما تا آنجا که ممکن است انعطاف پذیری زیادی برای حمایت از شیوه‌های کاری هر فرد (ضمن ایجاد تعادل بین نیازهای کاری و اطمینان از زندگی در فرهنگ خود) ارائه خواهیم داد.”

در حالی که بیشتر کارمندان قادر خواهند بود به راحتی از گزینه کمتر از 50 درصدی کار در خانه استفاده کنند، انتقال برخی از کارمندان اجرایی برای کار از راه دور دشوار یا حتی غیرممکن است.

مایکروسافت چند سمت در این شرکت که همچنان به دسترسی به دفاتر شرکت نیاز دارند برجسته می‌کند. از جمله مواردی که نیاز به دسترسی به آزمایشگاه‌های سخت افزار، مراکز داده و آموزش حضوری دارند. همچنین اگر کار از راه دور برای نقش خاص مشکلی نداشته باشد، به کارمندان اجازه داده می‌شود که در داخل کشور جابجا شوند و در هر نقطه‌ای که می‌خواهند کار خود را انجام دهند.

در حالی که کارمندان مایکروسافت مجاز به جابجایی در سراسر کشور برای کار از راه دور هستند، جبران خسارت و مزایا بسته به مقیاس geopay خود شرکت تغییر می‌کند. مایکروسافت هزینه‌های اداره خانه و سرویس‌ها برای کارمندان دائم از راه دور را هم تأمین می‌کند، اما هر کسی که تصمیم به دور شدن از دفاتر مایکروسافت بگیرد، نیاز به تأمین هزینه‌های نقل مکان خود دارد. ساعات کاری انعطاف پذیر نیز بدون تأیید مدیر در دسترس خواهد بود و کارمندان همچنین می‌توانند ساعات کار نیمه وقت را از طریق مدیران خود درخواست کنند.

حرکت مایکروسافت به سمت کار با انعطاف پذیری بیشتر ماه‌ها پس از آن صورت گرفت که این شرکت در بیانیه‌ای به کارمندان خود اطلاع داد که دفاتر ایالات متحده تا ژانویه 2021 بازگشایی نمی‌شوند. مایکروسافت در ابتدا قبل از اجرای یک کار اجباری از سیاست داخلی (به دلیل گسترش همه گیر شدن بیماری شیوع بیماری در سراسر سیاتل و سایر ایالات متحده) به کارمندان خود اجازه کار در خانه تا ماه مارس را داد.

البته شرکت مایکروسافت در اعمال سیاست‌های دورکاری تنها نیست. فیسبوک ده‌ها هزار شغل را به سمت دورکاری سوق داده است و مدیر عامل شرکت مارک زاکربرگ به سایت The Verge اعلام کرده که حداکثر نیمی از کارمندان می‌توانند در طی پنج تا 10 سال آتی از راه دور کار کنند.