رجیستری مسافری گوشی دوباره غیرحضوری شد

تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۹

معاون فنی گمرک ایران از فرایند غیرحضوری شدن رجیستری گوشی‌های تلفن همراه خبر داد.  ۱۸ مهرماه مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران در نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام موضوعاتی چون سوءاستفاده سودجویان در خرید و فروش حق رجیستری، عدم رعایت فاصله‌گذاری و تبعات آن برای مبتلا به بیماری کرونا، خواستار اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیر حضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی به غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود.

پیش‌تر از سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با دیجیاتو اعلام کرد: در طرح رجیستری تا یک حدی می‌توانیم جلوی این سواستفاده‌ها را بگیریم. هر راه حلی که باز کنیم در نهایت «هویت فروشی» وجود دارد.

معاون فنی گمرک می‌گوید: طی تصمیمات اخذ شده  از ابتدای دی ماه سال جاری رجیستری گوشی موبایل به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد و مدت زمان انجام فرایند حضوری به کمتر از یک دقیقه کاهش پیدا می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اقداماتی که در جریان تغییر روند رجیستری و ثبت غیر حضوری آن در دستور کار قرار دارد توضیح داد: پیش بینی شده که اظهارنامه مسافری  توسط آژانس‌های مسافری  در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در غیر این صورت تا قبل از گذرنامه تکمیل شده  یا در سالن گمرک  تکمیل شود. در این اظهارنامه مشخصات گوشی تلفن همراه  از جمله شماره IMEI باید درج شود.