چگونه مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 را برطرف کنیم

تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸

اگر از کاربران ویندوز 10 هستید حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام استفاده از امکان جستجوی این سیستم‌عامل با مشکل مواجه شده باشید. در مقاله امروز چهار راه کاربردی برای رفع مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چگونه مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 را برطرف کنیم

مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 را می‌توان به‌راحتی و با دنبال کردن مرحله به مرحله روش‌های زیر برطرف کرد. 

1- رفع مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 با استفاده از تسک منیجر

در این روش نیاز به ریستارت کردن سرویس‌های کورتانا دارید. برای این منظور کلیدهای “Ctrl + Shift + Esc” را بگیرید. وقتی پنجره تسک منیجر باز شد دنبال Cortana بگردید. روی آن کلیک راست کنید و با انتخاب گزینه “End Task” سرویس‌های کورتانا در ویندوز 10 را ریستارت کنید. با این کار احتمال دارد که مشکلات مربوط به کار نکردنقابلیت جستجو در ویندوز 10 برطرف شوند. اگر مشکل حل نشد سراغ روش دوم بروید.

2- رفع مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 با استفاده از “تنظیمات Windows Services”

در ابتدا دکمه‌های “Windows + R” را بگیرید و عبارت services.msc را تایپ کنید تا بخش سرویس‌ها باز شود. در این قسمت گزینه‌های زیادی وجود دارد. دنبال گزینه Windows Search بگردید. وقتی آن‌را پیدا کردید روی آن دو بار کلیک کنید تا بتوانید وضعیت آن‌را ویرایش کنید. بررسی کنید که آیا سرویس‌ها کار می‌کنند یا نه. اگر روی حالت Stop تنظیم شده روی آن کلیک کنید تا Start شود. اگر روی حالت Start قرار دارد، یک بار آن‌را Stop و مجددا Start کنید. دوباره چک کنید. به‌احتمال زیاد مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 با این راه‌کار حل می‌شود.

3- رفع مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 با استفاده از Restore Indexing Services

در این روش با بازیابی سرویس‌های ایندکسینگ تلاش می‌کنیم تا مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 را برطرف کنیم. برای این منظور:

گام اول- روی دکمه استارت کلیک کنید. سپس گزینه “کنترل پنل” را پیدا و روی آن کلیک کنید. در این قسمت گزینه ‘View By’ را روی ‘Small Icons’ قرار دهید و سپس روی گزینه ‘Indexing Options’ کلیک کنید.

گام دوم- در زیر بخش Indexing options روی ‘Advanced Button’ کلیک کنید.

گام سوم- در پنجره جدید روی دکمه ‘Rebuild’ که در دسته Troubleshooting قرار دارد کلیک کنید.

گام چهارم- در این مرحله، ویندوز 10 از شما می‌خواهد که Rebuilt Index را تأیید کنید. روی ‘Ok’ کلیک کنید تا کارادامه پیدا کند.

کار تمام شد! این فرآیند باعث بازیابی سرویس‌های ایندکسینگ می‌شود. کامپیوتر خود را ریستارت کنید و به‌احتمال زیاد مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 باید حل شده باشد.

4- رفع مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 با استفاده از Troubleshooting Indexing issue

ابتدا کنترل پنل را باز کنید. روی گزینه Indexing کلیک کنید. سپس در بخش advanced search روی گزینه “Troubleshoot search and indexing” کلیک کنید و مراحل رفع مشکل را دنبال کنید تا به‌این ترتیب مشکل کار نکردن قابلیت جستجو در ویندوز 10 را حل کنید.