ای‌دیتا از SSD جدید و قدرتمند XPG Spectrix S40G RGB رونمایی کرد

تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۸

ای‌دیتا امروز از SSD جدید خود XPG Spectrix S40G RGB رونمایی کرد. این درایو جدید سرعت بسیار سریعی را فراهم می‌کند، حجم‌های بالای این درایور می‌توانند به 3500 مگابایت سرعت خواندن و 3000 مگابایت نوشتن برسند و در واقع سرعت نوشتن سری Samsung Pro را پشت سر می‌گذارد.

ای‌دیتا از SSD جدید و قدرتمند XPG Spectrix S40G RGB رونمایی کرد

فارغ از سرعت S40G از نورپردازی RGB روی حرارت پخش‌کن برخوردار است و طراحی خشمگین گیمر پسندی را ارائه می‌دهد. ای‌دیتا این درایو را برای عاشقان PC، اورکلاکرها و حرفه‌ای‌های گرافیک در نظر گرفته است.

در مبحث کارایی، S40G از رابط PCI Express 3.0 x4 در کنار تکنیک SLC Caching و بافر داخلی DRAM استفاده می‌کند که به ماژول اجازه می‌دهد به سرعت‌های بالایی دست پیدا کند که تا به حال روی یک درایو تکی دیدی نشده است (سرعت خواندن تحت PCIe 3.0 x4 محدود است). این SSD می‌تواند تا 300K/240K IOPS (سرعت خواندن تصادفی 4K) را فراهم کند که روی کاغذ باز هم فوق العاده است. ای‌دیتا به کنترلر حافظه اشاره‌ای نکرده اما تصور می‌شود نمونه Silicon Motion SM2262EN باشد.

ظرفیت‌های این درایو شامل 256GB، 512GB، 1TB و 2 ترابایت می‌شود اما هیچ جزئیاتی از نمونه 2 ترابایت در دسترس نیست، با این حال می‌توانید جزئیات ظرفیت‌های دیگر را در زیر مشاهده کنید.

به غیر از نورپردازی S40G از یک حرارت پخش‌کن آلومینیومی برس خورده بهره‌ مند است که لوگو XPG روی آن به رنگ قرمز نقش بسته. در کنار حرارت پخش‌کن شاهد LEDهای قابل برنامه ریزی RGB هستیم که زیر یک لایه مات پنهان شده‌اند و همین باعث می‌شود درخشندگی نورپردازی RGB جذاب‌تر به‌نظر برسد. کاربران قادر هستند نوع، شدت و سرعت نورپردازی را از طریق نرم‌افزار XPG RGB کنترل کنند. در حال حاضر مشخص نیست که چنین امکانی از طریق نرم‌افزارهای نورپردازی RGB مادربرد‌ها نیز فراهم است یا خیر.

قابلیت‌های دیگر شامل LDPC، تکنولوژی رفع خطا که با تشخیص و رفع بسیاری از مشکلات دیتا، مسیریابی دقیق‌تر و طول عمر بالاتری را فراهم می‌کند. همچنین برای محافظت از دیتا E2E، رمزنگاری AES 256-bit و پشتیبانی از RAID نیز در نظر گرفته شده است. ای‌دیتا برای این درایو 5 سال وارانتی و 2 میلیون ساعت MTBF را ضمانت می‌دهد.

تاریخ عرضه یا قیمت اعلام نشده‌اند اما انتظار می‌رود این درایو با سرعت بالا و نورپردازی RGB خود قیمت ارزانی نداشته باشد.