سیاره جدید FarFarOut به عنوان دورترین جسم قابل مشاهده در منظومه شمسی کشف شد

تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷

سال گذشته بود که یک تیم از اخترشناسان، زمانی که در حال تحقیق در مورد فرضیه اسرار آمیز سیاره 9 بودند، دورترین جسم قابل مشاهده آن زمان در منظومه شمسی ما را تحت عنوان سیاره  FarOut پیدا کردند.

سیاره جدید FarFarOut به عنوان دورترین جسم قابل مشاهده در منظومه شمسی کشف شد
ستاره شناس اسکات شپرد، با کنار هم قرار دادن داده های مربوط به اشیاء دور افتاده، جسمی را در منظومه شمسی  شناسایی کرد که 140 برابر زمین (140 واحد نجومی) از خورشید دورتر است. این فاصله 3.5 برابر فاصله پلوتون از خورشید و بیشتر از فاصله 120 واحد نجومی FarOut است.مدار FarFarOut هنوز شناخته نشده است و با توجه به فاصله دور آن این کار ممکن است نیازمند ماه ها و شاید هم سال ها جمع آوری اطلاعات در بازه های زمانی مختلف باشد. این بدان معناست که این سیاره می تواند تا فاصله 130 واحد نجومی کمی نزدیک تر شده و یا تا فاصله 150 واحد نجومی دور شود. طول این شئ 400 کیلومتر تخمین زده می شود که آن را مانند پلوتون به سیاره ای کوتوله تبدیل می کند. البته تفاوت FarFarOut در این است که  این سیاره جدید به اندازه ای در فواصل دور قرار دارد که تنها به شکل سر سوزنی نورانی دیده می شود

علاوه بر FarOut  و  FarFarOut، شپرد و همکارانش، چادویک ترجیلو از دانشگاه آریزونا شمالی و دیوید تالن از دانشگاه هاوایی، مسئول یافتن یک سیاره کوتوله دیگر با فاصله 80 واحد نجومی در سال گذشته نیز بودند. این گروه سه نفره همچنین کار جستجو کمربند کوپر را برای اشیاء در فاصله دور و درک نحوه کارکرد منظومه شمسی در سابقه دارند.

شپرد در مورد کشف جدید  به Gizmodo گفت: “هیجان انگیز است که به آسمانی نگاه کنیم که هیچ کس تا به امروز آن را به اندازه ما عمیق فرض نکرده است. هر تصویری که ما می گیریم همانند یک تخم مرغ شانسی است، شما هرگز نمی دانید که قرار است چه چیزی را پیدا کنید.”