شبکه 5G همراه اول به زودی راه‌اندازی خواهد شد

تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹

مدیرکل ارتباطات اپراتور اول کشور از راه‌اندازی شبکه 5G همراه اول در آینده‌ای نزدیک خبر داده است.

شبکه 5G، نسل پنجم شبکه موبایلی در جهان به حساب می‌آید که هنوز در بسیاری از کشورهای جهان در مرحله راه‌اندازی قرار دارد و بهره‌برداری از آن به صورت گسترده انجام نشده است. در کشور ما نیز ایرانسل تا به امروز چندین سایت 5G راه‌اندازی کرده است. این شرکت در اوایل مرداد اولین سایت نسل پنجم را با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهران راه‌اندازی کرد. کمی بعد دومین سایت در محل ساختمان مرکزی ایرانسل افتتاح شد و در اواخر آبان ماه نیز سومین سایت 5G ایران و ایرانسل در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس راه‌اندازی و افتتاح شد. حالا نوبت به همراه اول رسیده تا در این بازی خودی نشان دهد.

شبکه 5G همراه اول

سید یاسر رایگانی، مدیرکل ارتباطات همراه اول ساعاتی پیش در حساب توئیتر خود از برنامه پرقدرت همراه اولین در زمینه 5G خبر داد. رایگانی در توئیتی نوشت:

مدیرکل ارتباطات همراه اول در ادامه توضیح دادکه ساختمان همراه اول و 4 نقطه دیگر هم کاندیدا شده‌اند که این 4 نقطه، برج میلاد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، باغ کتاب و دانشگاه تهران یا دانشگاه شهید بهشتی خواهد بود.

این احتمالاً اولین خبری است که تا امروز از زبان یک مقام رسمی در رابطه با توسعه شبکه 5G توسط اپراتور همراه اول منتشر شده است و می‌تواند نشانه خوبی در این راستا باشد. فعالیت همزمان دو اپراتور در زمینه توسعه نسل جدید شبکه موبایلی، سرعت رشد آن را بالاتر خواهد بود. البته این موضوع قطعاً تنها زمانی برای شهروندان عادی خوشایند خواهد بود که قدرت خرید گوشی‌های 5G را در داشته باشند و بتواننداز مزیت‌های نسل جدید شبکه موبایلی نهایت استفاده را ببرند.