غول های 48 و 56 هسته ای اینتل در واکنش به کنفرانس AMD!

تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۸

در خلال کنفرانس AMD در کامپیوتکس 2019، این کمپانی به معرفی سری جدید پردازنده های AMD EPYC ROME پرداخت که برای کلاس سرور طراحی شده و از 3 ماهه بعدی سال 2019 راهی بازارهای جهانی خواهند شد. نسخه ی پرچمدار دارای 64 هسته فیزیکی و 128 رشته ی پردازشی است؛ حال می دانیم که اینتل به سرعت به این مسئله واکنش نشان داده است.

غول های 48 و 56 هسته ای اینتل در واکنش به کنفرانس AMD!

در ابتدا اینتل اعلام کرده است که AMD در معیاری که در طی کنفرانس خود از بابت مقایسه پردازنده 64 هسته ای خود با یک مدل 28 هسته ای اینتل استفاده کرده است، دچار اشتباهاتی شده است؛ ای ام دی از معیار NAMD Apo1 v2.12 برای نمایش برتری پردازنده ی خود استفاده کرده بود که به گفته ی اینتل این معیار نسخه نهایی شده این برنامه نبوده است.

در ادامه ی کار Intel به معرفی سطحی 2 پردازنده ی جدید خود پرداخته، هرچند که جزئیات آنها ناشناخته است. بنچمارکهای هر دو مدل به زودی منتشر شده و زئون های جدید این شرکت دارای 48 و 56 هسته هستند؛ در این صورت اینتل می تواند پرچمدار 64 هسته ای AMD ROME را شکست دهد.

در حالتی که مدل 28 هسته ای اینتل توانسته است در آزمون NAMD Apo1 v2.12 مقداری بیش از یک پردازنده ی 64 هسته ای EPYC ROME امتیاز بدست آورد، پس مدل 48 و 56 هسته ای اینتل امکان شکست قطعی پرچمدار AMD را خواهد داشت. این اطلاعات در حالی منتشر شده است که احتمالا در مدل 48 هسته ای با نام Platinum 9242 روبرو هستیم. به هر حال تنها تعداد هسته ها در پرفورمنس نهایی مهم نبوده و معماری آنها نیز بسیار موثر خواهد بود.