قربانی بعدی دومینوی سانسور: احتمال حذف تلگرام از گوگل پلی و اپ استور

تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹

در جدیدترین اخبار از دنیای شبکه‌های اجتماعی و جنگ غول‌های دنیای تکنولوژی، خبرهایی از احتمال حذف تلگرام از گوگل پلی و اپ استور به گوش می‌رسد.

این روزها بدون شک از عجیب‌ترین روزهایی است که شبکه‌های اجتماعی و فضای اینترنت به خود دیده است. ایالات متحده که تا پیش از این با استناد به شعارها و عقیده سیاست‌مدارانشن مهد آزادی و حقوق بشر بود، حالا با نزدیک شدن به زمان روی کار آمدن دولت دموکرات‌ها چهره دیگری از خود به نمایش گذاشته است.

در روزهای گذشته شاهد بایکوت خبری و شخصیتی رئیس جمهوری فعلی آمریکا، یعنی دونالد ترامپ توسط غول‌های بزرگ تکنولوژی جهان هستیم. این موضوع در ابتدا با توییتر، فیسبوک و اینستاگرام آغاز شد، جاییکه حساب کاربری ترامپ یکی پس از دیگری مسدود شد و در نهایت دومینو با همکاری گوگل، اپل، توئیچ و … ادامه پیدا کرد. شبکه‌هایی مانند توییتر و فیسبوک با ادعای نشر اکاذیب و دعوت به خشونت اقدام به بستن اکانت‌های ترامپ کردند. اما ماجرا به همین نقطه ختم نشد.

مسیر سخت پارلر و گب برای رقابت با توییتر

پس از بسته شدن اکانت ترامپ در پلتفرم‌های مختلف، شبکه‌های اجتماعی دیگری مانند Parler و Gab که مدعی‌اند اطلاعات کاربران خود را سانسور نخواهند کرد، خیلی زود مورد توجه طرفداران ترامپ و افرادی قرار گرفت که با اقدام یک‌جانبه شبکه‌هایی مانند توییتر و فیسبوک موافق نبودند. پارلر خیلی زود به محبوب‌ترین اپلیکیشن اپ استور تبدیل شد. درست در همین لحظه بود که گوگل و پس از آن اپل اقدام به حذف این برنامه از فروشگاه‌های خود کردند. دو غول دنیای فناوری اجتناب پارلر از سانسور مطالب کاربرانی که مخاطبینشان را دعوت به خشونت در ساختمان کنگره بودند، دلیل این تصمیم خود اعلام کردند.  

شرکت آمازون  هم که متعلق به جف بزوس یکی از سرسخت‌ترین مخالفان دونالد ترامپ بوده و میزبان سرورهای پارلر است، به این برنامه 24 ساعت فرصت داد تا سرورهای خود به نقطه دیگری منتقل کند، در غیر اینصورت اطلاعات آنها از سرورهای آمازون حذف خواهد شد.

 Gab.com یکی دیگر از شبکه‌های اجتماعی است که حالا بخشی از کاربران توئیتر به آن نقل مکان کرده‌اند. البته برنامه این شبکه اجتماعی نیز از فروشگاه‌های اپل و گوگل پلی حذف شده و برای استفاده از آن با گوشی باید از نسخه وب اپ استفاده کرد. گب نیز در فرایند ثبت‌نام کاربران خود، اعلام می‌کند که برخی از سرویس‌های ایمیل، اجازه دریافت ایمیل‌های Gab را به کاربران خود نمی‌دهند.

احتمال حذف تلگرام از گوگل پلی و اپ استور

با این تفاسیر، در حال حاضر تلگرام یکی از معدودترین برنامه‌های مخالف سانسور به حساب می‌آید که در دو فروشگاه اپل و گوگل برای دانلود در دسترس است. بسیاری از شهروندان آمریکایی و مخالفان سانسور در روزهای اخیر به استفاده از این برنامه روی آورده‌اند. در این میان صفحه رسمی Gab.com در توییتر ادعا کرده است که “تلگرام برنامه بعدی خواهد بود که از فروشگاه‌های اپل و گوگل حذف می‌شود.” این اکانت معتقد است که تا زمان رخ دادن آن چیزی باقی نمانده است. صحبت‌های اخیر پاول دورف در کانال خود در تلگرام هم که تأکید کرده همواره مخالف سانسور و سیاست‌های گوگل و اپل است، می‌تواند به این احتمال قوت ببخشد.

احتمال حذف تلگرام از گوگل پلی و اپ استور

به نظر می‌رسد جنگی که این روزها در فضای مجازی در جریان است به ضرر تمامی طرف‌های آن تمام خواهد شد. با در نظر گرفتن اینکه شرکت‌های بزرگی مانند آمازون، گوگل و اپل بخش بزرگی از امکانات و قدرت را به صورت همه جانبه در اختیار دارند، فعالیت با صدای مخالف کار بسیار دشواری برای برنامه‌ها و پلتفرم‌های کوچک مانند پارلر خواهد بود. از طرف دیگر در روزهای گذشته شاهد این بودیم که سهام توییتر با سیاست‌هایی که این شبکه اجتماعی در پیش گرفت تا 10 درصد افت کرد. در نهایت، کاربران این سرویس‌ها نیز به چند دسته تقسیم شدند و حالا هر کدام با عقیده‌های مختلف به یکی از این پلتفرم‌ها پناه برده‌اند.

اما آیا این جریان‌ها می‌تواند باعث شود که مرکزیت بزرگان دنیای اینترنت از آمریکا به نقطه دیگری از جهان منتقل شود؟