نقشه راه پردازنده‌های زئون اینتل لو رفت؛ Ice Lake-SP ده نانومتری در 2020

تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۸

جدیدترین نقشه راه لو رفته اینتل برای پردازنده‌های نسل بعد سرور این شرکت که توسط WikiChip لو رفته اطلاعات خوبی از قابلیت‌های جدید سری زئون می‌دهد، چیپ‌های بعدی این کمپانی تحت فناوری 10 نانومتری ساخته شده و Ice Lake-SP، Sapphire Rapids-SP و Granite Rapids-SP نام خواهند داشت.

نقشه راه پردازنده‌های زئون اینتل لو رفت؛ Ice Lake-SP ده نانومتری در 2020

نقشه راه فناوری اینتل مدتی پیش در جلسه با سرمایه گذاران مشخص شده بود، جاییکه آنها عرضه محصولات 10 نانومتری برای بازار سرور و دیتاسنتر را تایید کردند. طی جلسه مذکور در نقشه راه عمومی عرضه سری 14 نانومتری Cooper Lake-SP و 10 نانومتری Ice Lake-SP در سال 2020، Sapphire Rapids-SP در سال 2021 و یک خانواده نسل بعد زئون برای سال 2022 تایید شده بودند. آخرین اطلاعات لو رفته تمام این موضوعات را تایید کرده و قابلیت‌های کلیدی این پردازنده‌ها را معرفی می‌کند.

پردازنده 14 نانومتری Cooper Lake-SP

با خانواده 14 نانومتری Cooper Lake-SP شروع می‌کنیم که جزئی از پلتفرم Whitley است و تا 48 هسته پردازشی (Cooper Lake-AP)، پشتیبانی از حافظه هشت کاناله DDR4 و PCI Express 3.0 را به همراه خود دارد. همچنین سازگاری ماژول Barlow Pass Optane روی پلتفرم Whitley نوید افزایش عملکرد خوبی می‌دهد. کوپر لیک تحت سرورهای 4S و 8S وجود دارد که تا 26 هسته پردازشی به ازای هر پردازنده زئون، پشتیبانی از حافظه شش کاناله و PCI Express 3.0 فراهم می‌کند. این خانواده در فصل اول 2020 عرضه خواهد شد.

پردازنده 10 نانومتر پلاس Ice Lake-SP

چیپ‌های Intel Ice Lake-SP برای عرضه در فصل دوم 2020 در نظر گرفته شده‌اند و با فناوری ساخت 10 نانومتر تولید خواهند شد. تا 26 هسته پردازشی و پشتیبانی از حافظه 8 کاناله DDR4 از قابلیت‌های آنهاست. اصلی‌ترین مشخصه پردازنده‌های Ice Lake-SP اما حضور PCI Express 4.0 است که این فناوری همین تابستان با پلتفرم AMD EPYC Rome عرضه خواهند شد. Ice Lake-SP برپایه معماری هسته جدید Sunny Cove طراحی شده که انتظار می‌رود بهبودهایی در IPC و توان مصرفی ایجاد شود.

یکی از نکات قابل ذکر فناوری 10 نانومتری اینتل در سال 2020 است که در واقع نسخه بهبود یافته از ریخته گری امسال آنهاست و با نام 10nm+ شناخته می‌شود و خانواده زئون Ice Lake-SP از آن بهره خواهند برد.

خانوده‌های Intel Xeon SP

 

پردازنده‌های Sapphire Rapids-SP در 2021 و Granite Rapids-SP در سال 2022

بعد از سال 2020 اینتل سری Sapphire Rapids-SP را برای سال 2021 و Granite Rapids-SP را برای سال 2022 در نظر گرفته است. Sapphire Rapids که بر پایه فناوری 10nm++ ساخته خواهد شد انتظار می‌رود از معماری هسته Willow Cove استفاده کند که جایگزین Sunny Cove خواهد بود. لاین‌آپ سافایر راپیدز از حافظه‌های هشت کاناله DDR5 و PCI Express 5.0 تحت پلتفرم Eagle Stream استفاده خواهد کرد. این به اینتل اجازه می‌دهد تا با AMD رقابت یا حتی از آن جلو بزند اگر پلتفرم EPYC Milan این شرکت همچنان از DDR4 و PCIe 4.0 استفاده کند. فعلا باید منتظر بمانیم.

خانواده Sapphire Rapids در همان سالی عرضه می‌شود که اینتل از پردازنده‌های گرافیکی مخصوص دیتاسنتر Xe خود برپایه نود 7 نانومتر رونمایی خواهد کرد. اولین محصولی که از این گرافیک‌ها در آن استفاده خواهد شد، ابر کامپیوتر Aurora است. پردازنده‌های گرافیکی Xe براساس فناوری جدید Foveros 3D ساخته خواهند شد که بدین معناست شاهد یک چیپ پشته سازی شده که هارمونی بین پردازنده گرافیکی، حافظه و اینترکانکت ایجاد کرده هستیم.

چنین فناوری ساختی اجازه می‌دهد حافظه‌‎هایی با پهنای باند بالا (مانند HBM) درست روی die پردازنده سوار شوند، پکیج نهایی بسیار کوچک‌تر گرافیک‌های حال حاضر است اما در عین حال چگالی بالاتری را ارائه می‌دهد.

سرانجام برای سال 2022 شاهد عرضه Granite Rapids-SP هستیم که براساس همان Sapphire Rapids ساخته می‌شود اما ممکن است شاهد ریخته گری 7 نانومتری باشیم. نقشه راه فناوری اینتل نشان می‌دهد که آنها 7nm+ را همراه با معماری هسته Golden Cove در سال 2022 عرضه خواهند کرد. هنوز نمی‌دانیم چه تعداد هسته در خانواده زئون سری راپیدز اینتل وجود خواهد داشت اما چیزی که مشخص است، افزایش سرعت اینتل در لاین‌آپ زئون است زیرا رقیب (AMD) در این مورد عملکرد بهتری داشته است.