مدیاتک در 2021 بزرگترین تولیدکننده تراشه باقی خواهد ماند

تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

مدیاتک در سال 2020 موفق شد تا عنوان بزرگترین تولیدکننده تراشه موبایلی در جهان را از کوالکام بگیرد. حالا موسسه تحقیقاتی کانترپوینت در جدیدترین تحلیل خود پیش‌بینی کرده است که شرکت‌هایی مانند مدیاتک و کوالکام به سلطه خود در بازار ادامه خواهند داد. این شرکت برآورد کرده است که مدیاتک سال جاری 37 درصد از سهم بازار جهانی تراشه را به خود اختصاص خواهد داد، اما کوالکام فاصله نزدیک خود را با این شرکت حفظ خواهد کرد. البته در بازار تراشه‌های 5G تولیدکننده چیپ آمریکایی در صدر باقی خواهد ماند.

پیش‌بینی می‌شود که به دلیل محدودیت‌های عرضه RFIC (مدارهای مجتمع فرکانس رادیویی) از کارخانه سامسونگ در آستین، تگزاس، مدیاتک بتواند در سال 2021 نسبت به مدیاتک برتری بدست آورد. فناوری تولید تراشه‌های 5 نانومتری هنوز در مدیاتک جا نیفتاده است اما از آنجاییکه این تراشه‌ها هنوز مشتری چندانی ندارند، این موضوع برای کوالکام برتری خاصی به ارمغان نمی‌آورد.

بزرگترین تولیدکننده تراشه در سال 2020 و 2021

اما در این میان HiSilicon (واحد تولید تراشه هواوی) را شاید بتوانیم بزرگترین بازنده در سال 2021 بدانیم. این شرکت از لیست 5 تولیدکننده برتر حذف شده و جای خود را به Unisoc دیگر تولیدکننده چینی که به تولید تراشه‌های اقتصادی شهرت دارد، داده است.

بزرگترین تولیدکننده تراشه 5G در 2021

در بازار 5G اما وضعیت کمی متفاوت است. تحلیلگران بازار معتقدند که چیپست‌های 5G در سال 2021 رایج‌تر  خواهند بود. از همین رو کوالکام می‌تواند در نیمه دوم سال با رفع مشکلات فعلی وضعیت را به نفع خود برگرداند. با این حال، نبرد برای کسب جایگاه نخست از همیشه جدی‌تر خواهد بود. چراکه پیش‌بینی می‌شود که سه تولیدکننده برتر تراشه از نظر سهم خود در بازار اختلاف بسیار ناچیزی با یکدیگر خواهند داشت.

بزرگترین تولیدکننده تراشه 5G در سال 2021 و 2020

علاوه‌براین از هر 10 گوشی هوشمندی که دارای شبکه 5G است، 9 مورد از آنها از تراشه‌های کوالکام، اپل یا مدیاتک استفاده می‌کند. طبیعتاً در این میان سهم تراشه‌های دیگر مانند اگزینوس سامسونگ در مقابل آنها اندک خواهد بود.