چگونه مشکل کار نکردن ‘Run as Administrator’ در ویندوز 10 را برطرف کنیم

تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۷

اخیراً، کاربران ویندوز از دریافت پیام ‘Scan drive for error’ خبر داده اند. هزاران کاربر دیگر نیز در انجمن مایکروسافت از دریافت پیام های ‘Scan drive for error’ شکایت داشتند. به همین دلیل قصد داریم برخی از بهترین روش های برطرف کردن پیام ‘Scan drive for error’ را در اختیار شما قرار دهیم.

چگونه مشکل کار نکردن ‘Run as Administrator’ در ویندوز 10 را برطرف کنیم

اگر مدتی است که از سیستم عامل ویندوز 10 استفاده می­کنید، احتمالاً از باگ­های موجود در این سیستم عامل مطلع هستید. گاهی اوقات ما نرم­افزارهایی را در کامپیوتر خود نصب می­کنیم که منجر به خطاهای بایوس (BSOD) و پیام­های آزازدهنده می­شوند. اخیراً، کاربران ویندوز هم پیام­ ‘Scan drive for error’ را دریافت کرده­اند و از این بابت شکایت داشتند.

حال ببینیم که پیام ‘Scan drive for error’ چیست و چرا رخ می­دهد؟ برای درک این موضوع، ابتدا باید بدانیم که درایو دیسک سخت چگونه کار می­کند و احتمال خطاهای منطقی چقدر است. در طول استفاده از کامپیوتر، درایو سخت ممکن است متحمل آسیب­های مکانیکی شود یا خطاهای منطقی دریافت کند. و این مشکلات اغلب با پیام­های خطا همراه هستند. بهرحال، اگر آسیب بدتر شود، منجر به خرابی سیستم فایل یا سکتورهای بد یا نامنظم و غیره می­گردد.  

گاهی اوقات پیام ‘Scan drive for error’ نیز بعد از نصب بازی یا یک برنامه خاص رخ می­دهد. بازی یا اپی که شما نصب کرده­اید هیچ ارتباطی با این خطا ندارد، اما این عمل نصب است که منجر به گزارش چنین خطایی می­شود. در طول نصب ممکن است این بازی­ها و یا اپ­ها، فایل­های سیستمی را خراب کنند که در نهایت منجر به پیام ‘Scan drive for error’ می­گردد.

گاهی اوقات این پیام خطا به دلیل خاموش کردن نامناسب یا اجباری کامپیوتر رخ می­دهد. این خطا فقط یک شب ظاهر نمی­شود، هر بار که بالاجبار کامپیوتر را خاموش می­کنید، مطمئن باشید که پیام خطای ‘Scan drive for error’ را به زودی دریافت خواهید کرد. خوشبختانه، پیام خطای ‘Scan drive for error’ را می­توان با روش­های زیر برطرف کرد.

چگونه خطاهای دیسک را در کامپیوترهای ویندوز 10 برطرف کنیم؟

در ادامه راهکارهای برطرف کردن پیام خطای ‘Scan drive for error’ در ویندوز 10 را مرور می­کنیم. این روش­ها را با دقت دنبال کنید تا جلوی خطاهای بیشتر گرفته شود.

روش اول: اجرای  Disk Check

ویندوز 10 یک بررسی کننده دیسک توکار دارد که درایو دیسک سخت شما را نظر وجود خطاهای احتمالی بررسی می­کند. گاهی اوقات، یک بررسی دیسک ساده می­تواند پیام خطای Scan drive for error یا خطاهای دیگر مربوط به درایو را مرتفع نماید. فقط کافیست مراحل ساده­ای که در این جا عنوان شده را برای اجرای disk check دنبال نمایید.

 مرحله 1. ابتدا، جستجوگر فایل یا فایل اکسپلورر را اجرا کنید و روی درایو نصب ویندوز خود راست کلیک نمایید.

مرحله2. سپس، روی Properties کلیک کنید و تب ‘Tools’ را انتخاب نمایید. در زیر تب Tools، روی ‘Check’ در زیر Error checking کلیک کنید.

مرحله3. حالا، ابزار disk checking را می­بینید، باید روی ‘Scan drive’ کلیک نمایید.

از شما خواسته می­شود تا اگر از رمز عبور استفاده می­کنید، آن را وارد نمایید، سپس این ابزار دیسک شما را از نظر وجود خطا بررسی می­کند. اگر خطایی یافت شد، این ابزار به طور خودکار آن را برطرف می­کند.

روش دوم: استفاده از اعلان فرمان

ویندوز ابزار بررسی دیسک را ارائه می­دهد که از طریق اعلان فرمان قابل اجراست. به همین منظور، باید فرمان chdsk را برای رفع پیام Scan drive for error در کامپیوتر ویندوز 10 اجرا کنید. نحوه استفاده از اعلان فرمان برای رفع این پیام از این قرار است:

مرحله 1. ابتدا اعلان فرمان را به عنوان یک مدیر یا administrator اجرا کنید. برای این کار، در نوار جستجوی ویندوز 10، CMD را جستجو کرده و سپس روی CMD راست کلیک و ‘Run as Administrator’ را انتخاب نمایید.

مرحله2. حالا، باید فرمان chdsk / x: را وارد کنید و enter را فشار دهید. حتماً به جای X حرف درایو را جایگزین کنید.

مرحله 3. از شما خواسته می­شود تا تغییرات را تایید کنید. برای این کار، Y را در اعلان فرمان وارد کرده و دکمه Enter را فشار دهید.

کار انجام شد. حال خطاهای احتمالی بررسی و خطاهای مربوط به درایو از کامپیوتر شما رفع می­شود. بعد از اتمام کار، کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

روش سوم: Startup Repair

باید بگوییم که ویندوز 10 قدرت تعمیر خود را دارد. از طریق startup repair، شما می­توانید اکثر مشکلات را برطرف کنید و کامپیوتر شما تعمیر می­شود و اما نحوه کار با Startup Repair برای برطرف کردن پیام خطای Scan drive for error از ویندوز 10 به این صورت است:

مرحله1. ابتدا، دیسک نصب ویندوز10 را در درایو DVD خود بگذارید. کامپیوتر را ریستارت کنید و در هنگام بوت شدن F8 را فشار دارید. حالا در درایو نصب ویندوز روی Repair Your Computer کلیک کنید.

مرحله 2. حالا، صفحه دیگری رامی­بینید که باید در آن جا روی گزینه ‘Troubleshoot’ کلیک کنید.

مرحله 3. در صفحه بعد، باید ‘Startup Repair’ را انتخاب نمایید.

مرحله 4. سیستم عامل خود را انتخاب کنید، ابزار Windows Repair، کامپیوتر شما را از نظر مشکل راه اندازی بررسی خواهد کرد.

گاهی اوقات، بازی­ها و یا نرم­افزارهایی را نصب می­کنیم که فایل استارتاپ را تغییر می­دهند و همین منجر به خطای دیسک می­شود. startup repair در نهایت تمام مشکلات مربوط به راه­اندازی را از کامپیوتر شما برطرف خواهد کرد.