موسس تلگرام: داشتن آیفون شما را به “برده دیجیتالی اپل” تبدیل می‌کند

تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۴۰۰

پاول دورف، موسس تلگرام در واکنش به همکاری اپل در سانسور گسترده در چین، گفته است که داشتن آیفون شما را به برده دیجیتالی تبدیل می‌کند. برای اطلاع از جزئیات ماجرا همراه ما باشید.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که نشریه نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد که اپل در نظارت و سانسور گسترده شهروندان چینی، همکاری نزدیکی با دولت کمونیست چین دارد. این موضوع با واکنش تندی از سمت پاول دورف، موسس پیام‌رسان محبوب، یعنی تلگرام همراه شد. او با اشاره به اینکه این موضوع “ناراحت کننده” است، گفت اما “تعجب آور” نیست، چرا که شرکت‌های بزرگ فناوری اغلب سود را به جای آزادی انتخاب می‌کنند. دورف در ادامه گفت:

“اپل در پیگیری مدل کسب و کار خود که بر پایه فروش سخت افزارهای تاریخ گذشته و گرانقیمت به مشتریانی است که در این اکوسیستم حبس شده‌اند، بسیار کارآمد است.
هر زمان که من از یک آیفون برای تست اپلیکیشن iOSمان استفاده می‌کنم، احساس می‌کنم که به دوران قرون وسطی پرت شده‌ام. نمایشگرهای 60 هرتز آیفون نمی‌توانند با نمایشگرهای مدرن 120 هرتزی اندروید که از انیمیشن‌های نرم و روان پشتیبانی می‌کنند، رقابت کند.”

 برده دیجیتالی اپل شدن

پاول دورف در ادامه عنوان کرده است که “بدترین قسمت فناوری اپل، دستگاه‎های قدیمی یا سخت‌افزارهای تاریخ گذشته نیست. داشتن یک آیفون شما را به برده دیجیتالی اپل تبدیل می‌کند. شما تنها اجازه دارید که از برنامه‌هایی که اپل به شما اجازه می‌دهد از طریق اپ استور نصب کنید، استفاده کنید و تنها می‎توانید از طریق iCloud اپل برای تهیه نسخه بکاپ اطلاعات خود استفاده کنید”.

دورف در پایان عنوان کرد “جای تعجب نیست که عملکرد تمامیت خواه اپل مورد تحسین حزب کمونیست چین قرار گرفته؛ حزبی که با کمک اپل حالا کنترل کامل بر روی برنامه‌ها و اطلاعات همه شهروندانی دارد که به گوشی‌های آیفون اعتماد کرده‌اند.”

شما تا چه اندازه با اظهارات بنیانگذار تلگرام در خصوص شرکت اپل و برده دیجیتالی این شرکت شدن موافقید؟