نقشه جهانی تقاضا برای Xbox Series X و PS5 نشان از برتری نماینده سونی دارد

تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹

پیش بینی برنده کنسول‌های نسل بعد یکی از داغ‌ترین موضوعات این روزهای دنیای گیم است که کار آسانی هم نیست. به هر حال سونی و مایکروسافت هر دو نمایندگان شایسته‌ای را برای نسل جدید تدارک دیده‌اند. کمپانی ژاپنی به دنبال تکرار موفقیتی بزرگ‌تر از نسل پیشین است، در مقابل مایکروسافت برای جبران قدم به میدان گذاشته است. حال که به زمان عرضه کنسول‎های نسل بعد بسیار نزدیکیم، این سوال باز هم مطرح می‌شود که چه کسی برنده نبرد کنسول‌های نسل بعد خواهد بود؟ بر اساس نقشه جهانی تقاضا برای Xbox Series X و PS5 که توسط یک موسسه بریتانیایی تهیه شده، به نظر PS5 برنده میدان لقب خواهد گرفت.

نقشه جهانی تقاضا برای Xbox Series X و PS5 – جایی برای Xbox جدید نیست

تحقیقات داخلی تحلیلگران شرکت انگلیسی Rise at Seven بر اساس نتایج جستجوهای انجام شده در گوگل حکایت از این دارد که سونی از سلطنت خود در بازار کنسول‌های بازی در نسل جدید نیز دفاع خواهد کرد. موسسه انگلیسی نتایج جستجوهای مرتبط با تقاضا برای کنسول‌های نسل بعد را تفکیک کرده و مشخص کرده که در هر کشور کاربران تمایل به خرید کدام یک از کنسول‎های جدید سونی یا مایکروسافت دارند.

بر اساس گزارش تهیه شده، میزان تقاضا برای پلی استیشن 5 به مراتب بیشتر از تعداد کاربران علاقمند به ایکس باکس سری ایکس است. گزارش Rise at Seven به شدت با گزارش موسسه امریکایی The Hoth در تضاد است چرا که در گزارش موسسه امریکایی که چندی پیش منتشر شد، به فروش دو برابری ایکس باکس سری ایکس نسبت به پلی استیشن 5 اشاره داشت.

نقشه جهانی تقاضا برای Xbox Series X و PS5

گزارشات متناقض از تقاضا و میزان علاقه کاربران به کنسول های جدید

طبق تحقیقات Rise at Seven، از 161 کشور حاضر در نظرسنجی، اکثریت کاربران 148 کشور به خرید پلی استیشن 5 تمایل نشان داده اند. بخش عمده‎ای از این حاشیه انتخاب یا ترجیح کاربران مربوط به وفاداری به برند مورد علاقه‌شان بوده است. موسسه انگلیسی خاطر نشان کرده از آنجایی که نسل اول پلی استیشن در سال 1994 وارد بازار شد، کمپانی ژاپنی عملا بازار کنسول‌های خانگی را قبضه کرده و 84 درصد از این بازار را در اختیار دارد. با این حال علاقمندی از سوی کاربران اکثریت کشورها ضرورتا به معنای عرضه کنسول‌های بیشتر به بازار توسط سونی نیست. همان طور که نتایج جستجوهای اینترنتی نمی‌توانند ملاکی برای پیش بینی قطعی برنده نسل بعد باشد.

اما نقشه جهانی تقاضا برای کنسول‌های نسل بعد به ما چه می‌گوید؟ بر اساس این نقشه، میزان علاقه به پلی استیشن 5 نسبت به ایکس باکس سری ایکس در 14 منطقه از امریکا و انگلیس بیشتر است. همچنین مایکروسافت در چین 10 درصد نسبت به رقیب برتری دارد. اگر چه این مقدار کم به نظر می‎رسد اما به دلیل بزرگی بازار چین، همین مقدار کافیست که فروش کنسول مایکروسافت در این کشور دو برابر بیشتر از مجموع فروش PS5 در امریکا و انگلیس باشد. اما از سمت دیگر، سونی در ژاپن برتری مطلق دارد. در سرزمین آفتاب تابان، 98.94 درصد از کاربران پلی استیشن 5 را برای خرید انتخاب می‎کنند که موضوع غافل گیر کننده‌ای نیست. در نهایت این آمار و ارقام نمی‎توانند ارتباط مستقیمی با میزان فروش و عرضه در بازار داشته باشند. اما هیجان برای مشاهده رقابت بین دو کنسول جذاب نسل بعد را افزایش می‌دهند.