هجوم ماینرهای چیا کوین مسبب افزایش قیمت پردازنده و کمبود قطعات

تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

پس از شبیخون استخراج کنندگان Chia Coin در ایران به بازار‌ هارد و SSD، که در نتیجه آن شاهد کمبود شدید و افزایش چند برابری قیمت این قطعات هستیم، حال نوبت به نابودی بازار پردازنده‌ها رسیده است. از آنجایی که استخراج چیا کوین نیاز به یک سیستم کامل دارد و برای ساختار بندی سریعتر چند پلات به صورت همزمان، نیاز به پردازنده‌های چند رشته پردازشی دارید، قیمت پردازنده‌های پرچمدار و High End به صورت تصاعدی بالا رفته است.

پردازنده 10900K که در بین ماینر‌های چیا کوین بسیار محبوب است به یک باره از قیمت 15 میلیون تومان به 30 میلیون تومان افزایش یافته است. پس از آن پردازنده‌های 10850K، 10700K و حتی پردازنده قدیمی‌9900K نیز با افزایش قیمت شدید مواجه شده اند.

استفاده از پردازنده‌های رده بالا نیاز به مادربرد‌های رده بالا دارد، بنابراین مادربرد‌های High End نیز تقریبا از دسترس خرید عموم خارج شده است و حتی خبر‌هایی هم از کمبود شدید مانیتور در آینده نزدیک شنیده می‌شود که به زودی دامن گیر بازار کامپیوتر خواهد شد.

پردازنده‌های HEDT تردریپر، مانند 3960X هم با افزایش قیمتی بیش از 10 میلیون تومانی مواجه شده اند و به زودی مادربرد‌های تردریپر هم از دسترس مردم خارج می‌شود. با نگاهی به افزادی که وارد این بازار شده اند، به نظر می‌رسد تعداد زیادی از سرمایه گذاران دیروز بورس، امروز به استخراج کنندگان رمز ارز چیا کوین تبدیل شده اند.

آنچه که مسلم است، تا زمانی که هر روز “رمز ارزها” در دنیا جولان می‌دهند، بازار کامپیوتر، علی الخصوص در ایران، سر سازش نخواهد داشت و حتی در این روز‌هایی که با کاهش قیمت دلار روبه رو هستیم، باید شاهد حمله مغول‌ وار استخراج کنندگان چیا کوین به تمام بخش‌های بازار کامپیوتر در ایران باشیم تا همچنان دیدن یک روز خوش در این بازار، برای “کاربران واقعی کامپیوتر” آرزویی دست نیافتنی باشد.