هشدار یک ابر کمپانی دیگر – ادامه کمبود جهانی تراشه تا سال 2023

تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

خبری که مطمئنا هیچ یک از دوستداران تکنولوژی نمیخواستند بشنوند این است که کمپانی Flex، سومین سازنده بزرگ قراردادی تجهیزات الکترونیکی در جهان در رابطه با ادامه کمبود جهانی تراشه تا سال 2023 هشدار داده است. به گفته این کمپانی، بحران کمبود تراشه می تواند دو سال دیگر نیز ادامه پیدا کند. در مورد معضل کمبود تراشه که مدت‌هاست صنعت تکنولوژی را تحت تاثیر قرار داده اخبار مختلفی منتشر شده اما این بدترین بازه زمانیست که تاکنون برای این مشکل پیش بینی شده است. در حالی که اکثر سازندگان نسبت به برطرف شدن مشکل کمیاب بودن تراشه در بازار تا سال 2022 امیدوار بودند، شنیدن این گزارش جدید موج ناامیدی را در بین دوستداران تکنولوژی راه می‌اندازد.

کمبود جهانی تراشه تا سال 2023 ادامه خواهد داشت

بر اساس گزارشی که توسط Financial Times منتشر شده، لین تارل، رئیس بخش تامین و خرید کمپانی Flex گفته است که تولیدکنندگانی که وابسته به نیمه هادی‌ها هستند در حال به تعویق انداختن پیش بینی‌های خود در مورد زمان بحران کمبود تراشه هستند. با تقاضای شدیدی که که امروز وجود دارد انتظار در مورد پایان رسیدن بحران در اواسط 2022 به بعد بستگی به نوع محصولات دارد. در مورد برخی محصولات، شرایط فعلی تا سال 2023 هم ادامه خواهد یافت.

همه کاربرانی که بازار سخت افزار را رصد می‌کنند مطلع هستند که شرایط فعلی بازار چیزی شبیه به یک کابوس است. از طرفی تقاضا به خاطر همه گیری کرونا شدیدا افزایش یافت و با وضعیت که اسکالپرها و ماینرها بوجود آوردند، خرید بعضی محصولات سخت افزاری تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی شده است. خرید یک کارت گرافیک برابر است با عملیات غیر ممکن. خصوصا اگر قصد داشته باشید با قیمت رسمی محصول را تهیه کنید. اتفاقی که احتمال رخ دادن آن تقریبا صفر است. صنعت خودروسازی هم از بحران کمبود تراشه آسیب زیادی دیده است. خصوصا کمپانی‌هایی مثل فورد، جیپ و شورلت. اپل نیز انتظار دارد کمبود تراشه بر روی جدیدترین نسل از آیپدها و مک بوک‌ها تاثیر بگذارد. تلویزیون‌های هوشمند و کنسول‌های بازی نیز از دیگر محصولاتی هستند که شرایط سختی در بازار فعلی دارند.

با این حال TSMC معتقد است شرایط بازار تراشه در سال 2022 بهتر خواهد شد. حتی AMD به بهتر شدن وضعیت در سال جاری نیز امیدوار است. کمپانی‌های دیگر همچون سونی نیز معتقدند وضعیت در نیمه دوم سال 2021 بهتر می‌شود و تقریبا تا پایان سال جاری این مشکل به پایان می‌رسد. هر چند وضعیت بازار محصولاتی مانند کارت گرافیک آنقدر فجیع است که نباید انتظار بهتر شدن اوضاع را زودتر از 2023 داشته باشیم.