پتنت جدید سونی به کنسول دو گرافیکه اشاره دارد – پلی استیشن 5 پرو در راه است؟

تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹

پتنتی که توسط سونی در ژانویه سال گذشته ثبت کرده و اسناد آن اکنون لو رفته، به یک پروژه جذاب و در عین حال بلندپروازانه و شاید به پلی استیشن 5 پرو اشاره دارد. پروژه‌ای که در صورت به سرانجام رسیدن، ماحصل آن یک کنسول بازی مجهز به دو پردازنده گرافیکی خواهد بود. موردی که در کامپیوترهای شخصی با چینش دو گرافیکه با استفاده از فناوری های Nvidia SLI یا AMD CrossFire سالهاست دیده می‌شود. اما برای اولین بار چنین چیزی در مورد کنسول‎های بازی رویت خواهد شد. هر چند، پتنت کمپانی سونی حاکی از این است که عملکرد دو GPU در کنسول جزئیات وسیع‌تری خواهد داشت و عملکرد بهتری را نیز ارائه خواهد داد.

چیزی که در کامپیوترهای شخصی کمبود آن دیده شد و چینش چند گرافیکه خصوصا در گیمینگ آنطور که باید و شاید نتوانست موفقیت آمیز ظاهر شود. جزئیات پتنت جدید سونی نشان می‌دهد که چگونه دو پردازنده گرافیکی همزمان با هم برای پردازش یک فریم عمل می‎کنند و یا چگونه یک فریم را به دو فریم تقسیم می‎کنند و هر یک فریم ها توسط یکی از واحدهای پردازشگر گرافیکی رندر می‌شوند. تنها یکی از GPUها کنترل خروجی HDMI را بر عهده خواهد داشت. در این بخش GPU مورد نظر فریم‎های پردازش شده را به منظور خروج از طریق پورت خروجی، از GPU دوم دریافت می کند. همچنین اشاره ای به نسخه ای از یک کنسول قدرتمند با حافظه سریع‌تر و دو پردازنده گرافیکی شده در حالی که کنسول دیگری تنها یک GPU دارد.

پلی استیشن 5 پرو قدرتمندترین کنسول نسل نهمی لقب می‌گیرد

این می‌تواند چیزی شبیه به سری پلی استیشن 4 و پلی استیشن 4 پرو باشد، البته به جز بخش GPU. بنابراین می‎توان اینگونه پیش بینی کرد که سونی در حال کار بر روی پلی استیشن 5 پرو که به دو GPU مجهز است می باشد. با چنین مشخصه بارز سخت افزاری، این کنسول توان پردازش گرافیکی بسیار بالایی خواهد داشت و برای کاربردهای واقعیت مجازی و 4K Gaming در نرخ 120 فریم ثانیه مناسب به نظر می‎رسد. سونی برای هر GPU کنترلر حافظه مجزایی را در نظر گرفته تا از ازدحام حافظه جلوگیری شود.

علاوه بر این، در پتنت سونی در مورد گیمینگ ابری نیز صحبت شده که نیاز به سنسورهای مختلفی مانند NFC، GPS، گیرنده مادون قرمز، سنسورهای زیستی، سنسورهای آب و هوایی و غیره دارد. این دستگاه به منسول متصل خواهد شد تا قادر به پردازش پردازش‎های ابری باشد. با تمامی اطلاعات استخراج شده از پتنت سونی، نمی توان گفت که این پروژه قطعا به بازار می‎رسد یا خیر. بنابراین فعلا موضوعی برای هیجان زده شدن وجود ندارد.