کاهش قیمت بیت کوین به دنبال شایعه برخورد وزارت خزانه داری آمریکا

تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

قیمت بیت کوین که در مسیر کانال 70 هزار دلاری پیش می رفت، به ناگهان ظرف 24 ساعت گذشته از 61 هزار دلار به حدود 55 هزار دلار سقوط کرد. به عقیده صاحبنظران، تصمیم دیروز بانک مرکزی ترکیه مبنی بر ممنوعیت استفاده از رمز ارز ها در معاملات رسمی و همچنین قوت گرفتن شایعه برخورد وزارت خزانه داری آمریکا با چند موسسه مالی و اعتباری فعال در زمینه رمز ارزها، از دلایل اصلی این ریزش اخیر به شمار می رود.

بانک مرکزی کشور ترکیه که در سالهای اخیر دچار مشکلاتی نظیر افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی مواجه بوده است، در اطلاعیه ای اعلام کرده است که استفاده از رمز ارزها در پرداخت های (رسمی) ممکن است باعث ضرر و زیان طرفین معامله شود، و راه و روش معامله با آنها مطمئن نیست. به همین خاطر از تاریخ 30 آوریل 2021، معاملات بر پایه ارز های دیجیتال ممنوع خواهد بود.

کاهش قیمت بیت کوین

کشور مراکش به مانند ترکیه ممنوعیت مشابهی را اعمال کرده است و احتمالا به زودی کشور هند نیز، محدودیت مشابهی را اعمال کند. البته با توجه به وسعت اقتصاد هند، در صورت اعمال ممنوعیت و محدودیت بر رمز ارزها، احتمال کاهش ارزش آنها می رود. اگرچه طرفداران رمز ارزها صرفا با افزایش قیمت بیت کوین هزاران دلیل می آورند که سرمایه گذاری در این بخش مطمئن و سود آور است، اما هر بار کشور ها با اعمال محدودیت در این زمینه باعث ریزش قیمت بیت کوین و دیگر رمز ارزها می شوند، دیگر هیچ دلیلی بر داشتن پشتوانه ملموس ارزش رمز ارزها وجود ندارد. به نظر می رسد، ارزش و پشتوانه رمز ارزها صرفا بر اقبال عمومی و پذیرش آن استوار است. بدین صورت که هرچه استفاده و پذیرش آن رسمیت یابد، ارزش آن بیشتر می شود و هرچه محدودیت بر آن اعمال شود، ارزش آن از بین می رود.

کاهش قیمت بیت کوین

حساب کاربری FXhedge در توییتر نیز، امروز گزارش داد که وزارت خزانه داری آمریکا به دنبال پولشویی چند نهاد مالی با استفاده از رمز ارزها، به دنبال اعمال تنبیه بر آنهاست. در صورتی که این شایعه به واقعیت تبدیل شود، احتمال کاهش بیت کوین بیش از گذشته متصور خواهد بود.