کمبود هارد و SSD در آینده نزدیک بخاطر موفقیت ارز دیجیتالی جدید

تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

استخراج ارزهای دیجیتالی باعث شده تا خریداری یک کارت گرافیک از سری GeForce RTX 30 یا Radeon RX 6000 به امری بسیار دشوار تبدیل شود. حالا به نظر می‌رسد باید شاهد کمبود هارد و SSD در آینده نزدیک نیز باشیم. با توجه به جدیدترین گزارش HKEPC، ظهور ارز جدیدی با نام Chia باعث شده تا ماینرها در چین هارد درایوها و SSDها را با نرخ بسیاری بالایی خریداری کنند.

ارز جدید Chia برخلاف دیگر ارزهای دیجیتالی به فضای ذخیره سازی HDD و SSD متکیست. در واقع بیت کوین روی مفهوم مدل کار فعالیت می‌کند اما Chia به مفهوم مدل فضا و زمان متکی می‌باشد. در واقع انگیزه خلق Chia ایجاد یک ارز دیجیتالی سازگار با محیط زیست است. کسی که پشت ساخت Chia قرار دارد، Bram Cohen خالق BitTorrent می‌باشد و او قصد داشته از فضای ذخیره سازی موجود استفاده کند زیرا SSDها و هارد درایوها برق کمتری مصرف می‌کنند، ارزان‌تر هستند و به شکل انبوه در دسترس می‌باشند، بخصوص در مقایسه با گرافیک‌ها که در استخراح اتریوم استفاده می‌شوند.

کمبود هارد و SSD در آینده نزدیک به علت ارز دیجیتالی جدید

کمبود هارد و SSD در آینده نزدیک به علت ارز دیجیتالی جدید

با توجه به گزارش ماینرها متوجه هستند که این ارز جدید در بازار حاضر شده و حالا مشغول خرید دستگاه‌های ذخیره سازی هستند. پروسه استخراج Chia نیازمند فضای خالی بسیار زیادیست و همچنین عملیات خواندن و نوشتن به شکل مداوم توسط آن اجرا می‌شود. در این حالت طول عمر به اندازه سرعت مهم خواهد بود و طبیعتا SSDهای رده مصرف کننده به علت طول عمر پایین انتخاب خوبی نیستند. در این حالت ماینرها به دنبال هارد دیسک‌ها و SSDهای صنعتی یا مخصوص دیتاسنتر خواهند بود.

کمبود هارد و SSD در آینده نزدیک به علت ارز دیجیتالی جدید

این ماینرها در حال خرید حجم عظیمی از هاردها با ظرفیت 4 الی 18 ترابایت هستند. در منطقه هنگ کنگ این موضوع باعث شده قیمت‌ها از 26 تا 76 دلار افزایش داشته باشند. در گزارش MyDrivers یکی از تولید کنندگان بزرگ SSD چین (Jiahe Jinwei) اطلاع داده که مدل‌های Gloway و Asgard کمپانی با حجم 1 و 2 ترابایت (NVMe M.2 SSD) فعلا موجود نیستند. همچنین اشاره شده که آنها اقداماتی برای جلوگیری از خرید انبوه SSDهای رده مصرف کننده توسط ماینرها انجام خواهند داد و البته تولید و عرضه درایوهای مخصوص ماینینگ را نیز افزایش می‌دهند.

اگر ارز Chia نیز بین ماینرها محبوب شود، به زودی شاهد کمبود موجودی درایوهای ذخیره سازی خواهیم بود.