گرافیک Intel Iris Xe MAX معرفی شد – اولین تجربه گرافیک مجزاء اینتل

تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹

سرانجام بعد از شایعات مختلف گرافیک Intel Iris Xe MAX معرفی شد. این گرافیک با فناوری Intel Deep Link همراه شده تا کارایی گرافیک مجتمع، گرافیک مجزاء و پردازنده مرکزی را با یکدیگر ادغام کند. Xe Max در ترکیب با گرافیک مجتمع عملکردی بهتری در امور گرافیکی و هوش مصنوعی نسبت به Nvidia GeForce MX350 ارائه می‌دهد.

گرافیک مجزاء Intel Iris Xe Max از همان 96 واحد اجرایی گرافیک مجتمع بهره می‌برد اما توان حرارتی بالاتری را در اختیار گرفته تا در فرکانس 1.65 گیگاهرتز فعالیت کند و همچنین 4 گیگابایت حافظه اختصاصی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. این مدل از نرخ سایه زنی متغیر و Intel DLBoost به همراه استاندارد PCI Express 4.0 پشتیبانی می‌کند. معماری استفاده شده نیز همان Xe LP می‌باشد.

گرافیک Intel Iris Xe MAX معرفی شد

گرافیک Intel Iris Xe MAX معرفی شد

گرافیک مجتمع Iris Xe و مجزا Xe MAX روی کاغذ یکسان هستند و عجیب نیست که اینتل به دنبال پلتفرمی باشد تا اجازه دهد تمام منابع با یکدیگر برای شکست رقیب فعالیت کنند. Intel Deep Link نام فناوری نوین اینتل خواهد بود که نه تنها اجازه می‌دهد دو گرافیک حاضر در کنار هم به فعالیت بپردازند بلکه پردازنده مرکزی را نیز وارد ماجرا می‌کند.

گرافیک Xe Max و عملکرد آن
فناوری Intel Deep Link

بنچمارک‌های گیمینگ و هوش مصنوعی گرافیک Intel Iris Xe Max

نوت بوک مجهز به Intel Iris Xe MAX در 8 از 10 سناریو مدل Nvidia GeForce MX 350 را شکست می‌دهد. این موضوع نیست اتفاق خوبیست که اینتل بنچمارک‌های مخصوصی را انتخاب نکرده و حتی مثال‌های را نیز به نمایش گذاشته که MX 350 می‌تواند Iris Xe Max را شکست دهد (به مانند Borderlands 3 و Gears Tactics). با این حال گرافیک Iris Xe Max عملکرد بهتری در گیمینگ داشته و در برخی بازی‌های سنگین AAA به مانند Metro Exodus کاملا MX350 را شکست می‌دهد.

بنچمارک‌های گیمینگ و هوش مصنوعی گرافیک Intel Iris Xe Max

در بارهای کاری مربوط به هوش مصنوعی ما شاهد سناریوی بسیار جالبی هستیم. از آنجایی که Iris Xe Max از DL Boost و همچنین Deep Link بهره می‌برد، نوت بوک مجهز به Xe Max بسیار بالاتر از کلاس خود عمل کرده و حتی گرافیک پرچمدار موبایل GeForce RTX 2080 را نیز شکست می‌دهد. در رمزنگاری، بنچمارک‌های اینتل نشان می‌دهند که راهکار بر پایه Deep Link تا 78 درصد سریع‌تر از RTX 2080 خواهد بود.

بنچمارک‌های گرافیک Intel Iris Xe Max

تکنولوژی Deep Link می‌تواند رویاهای کاربران را به واقعیت تبدیل کند. بهینه سازی کامل منابع موجود بدون تقریبا هیچ هدر رفتی باعث خواهد شد شاهد قدرت بسیار بیشتری باشیم. بهترین قسمت ماجرا اینجاست که شاید Deep Link را در برخی بازی‌ها نیز مشاهده کنیم.

بنچمارک‌های گرافیک Intel Iris Xe Max
بنچمارک‌های گرافیک Intel Iris Xe Max
بنچمارک‌های گرافیک Intel Iris Xe Max

به اشتراک گذاری پویای توان نیز به تیم آبی اجازه می‌دهد تا عملکرد را در بخش‌های مربوط به توان حرارتی به خوبی بهینه کند (به مانند AMD). گرافیک Intel Iris Xe Max در حال حاضر درون لپ تاپ‌های Acer Swift 3x و Asus VivoBook Flip TP470 و Dell Inspiron 15 7000 2 in 1 استفاده شده. این دستگاه‌ها اولین مدل‌هایی هستند که از پردازنده موبایل نسل یازدهم، گرافیک Iris Xe Max و فناوری Deep Link بهره می‌برند.

فناوری Intel Deep Link